- Spánok pomáha chudnúť
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ľudia, ktorí spia menej, budú štíhlejší oproti tým tým „spavším“, pri spánku sa predsa spotrebováva oveľa menej energie ako v bdelom stave. Opak je však pravdou.
V rokoch 1986-2006 prebiehal v USA rozsiahly výskum, ktorý na skupine viac ako 70 000 žien stredného veku skúmal súvislosť spánkových zvyklostí a telesnej hmotnosti. Výsledky boli prekvapivé – spomedzi žien, ktoré spali denne v priemere 5 hodín, trpelo nadváhou 32%, z tých, čo spali 6 hodín denne, iba 12% a z tých, ktoré nočnému odpočinku venovali 7 hodín, dokonca iba 6%.
Rozdiely boli aj vo váhových prírastkoch v priebehu štúdie. Zatiaľ čo na ich začiatku ženy z päťhodinovej skupiny vážili v priemere o 2,7 kg viac ako respondentky zo skupiny sedemhodinovej, po dvadsiatich rokoch predstavoval priemerný rozdiel neuveriteľných 16 kg.
- V zime inak ako v lete?
Vynálezu umelého osvetlenia vďačíme okrem iného i za to, že nemusíme prispôsobovať svoj denný rozvrh vonkajším podmienkam. Vďaka tomu sa tiež prakticky nelíšia naše zimné spánkové zvyklosti od tých letných. Otázkou však je, či je to dobre – naši predkovia sa totiž po dlhých tisícročiach vývoja museli prispôsobiť práve rozdielnej dĺžke dňa v priebehu roka.
Zaujímavý pokus v tomto smere urobil americký bádateľ Thomas Wehr. Skupine zdravých mužov, ktorí netrpeli žiadnou poruchou spánku, navodil v uzatvorených priestoroch svetelné podmienky zimného dňa – denne mali po 10 hodín rozsvietené a mohli vykonávať bežné úkony a potom mali za úlohu 14 hodín odpočívať v absolútnej tme. Zistil pritom, že prakticky všetci po krátkej dobe výrazne zmenili svoj spánkový rytmus, nielen že spali celkovo dlhšie, ako u nich bolo obvyklé, ale spánok navyše rozdelili do dvoch častí, medzi nimi boli značnú časť hore. Po prebudení potom udávali, že sú neuveriteľne odpočinutí a majú „krištáľovo čistú myseľ“.
- Jet Lag: syndróm diaľkových letov
Chystáte sa na preteky do ďalekej cudziny a budete pri prelete prekonávať viac časových pásiem? Potom sa môžete ľahko stretnúť s takzvaným Jet Lag syndrómom, inak povedané s ťažkosťami vznikajúcimi v súvislosti so synchronizáciou vnútorných hodín s novými časovými podmienkami. Tu je niekoľko rád, ako nepríjemné prejavy redukovať na minimum.
- Na mieste najprv začnite s ľahším tréningom a intenzitu zvyšujte postupne. Fyzická záťaž pôsobí priaznivo v skorých ranných hodinách.
-Už pred odletom začnite pomaly posúvať dobu zaspávania a vstávania podľa smeru očakávaného časového posunu.
-Môže vám pomôcť, ak sa budete počas určitých hodín vystavovať jasnému svetlu (vhodné sú napríklad svetelné boxy využívané pri terapii zimných depresií), a to ako pred odletom, tak neskôr na mieste. Pri letoch na východ sa vystavujte svetlu v skorých ranných hodinách (medzi piatou a desiatou ráno), zatiaľ čo poobede a večer vyhľadávajte skôr šero a tmu. Pri cestách na západ voľte opačný postup.
Pri problémoch so zaspávaním odporúčajú niektorí odborníci užívanie melatonínu, to však vždy konzultujte s lekárom.