Rozdiely v platoch
Kým ešte pred 15 rokmi zarábali Česi zhruba o polovicu viac než Slováci, dnes je rozdiel podstatne nižší. Priemerná česká mzda dosiahla v treťom štvrťroku 2017 v prepočte na eurá 1113 eur. Slováci v tom istom období zarábali 925 eur mesačne. Aj kvôli zmazávaniu sa mzdových rozdielov, sa v poslednom čase deje zaujímavý fenomén: Čoraz menej Slovákov si hľadá prácu v Česku. Ukazujú to dáta slovenských štatistikov o krátkodobej migrácii za prácou v zahraničí.
Ešte v 2010 odchádzalo pracovať do Čiech vyše 50-tisíc Slovákov, v treťom štvrťroku tohto roka ich bolo len 34-tisíc. Obrat si všimli aj české personálne agentúry, ktoré začiatkom tohto roka oslovila tlačová agentúra ČTK, podľa ktorých je hlavným dôvodom práve stieranie mzdových rozdielov. Podľa Jiřího Halbrštata napríklad robotníci dnes zarobia viac v okolí Bratislavy než by dostali na podobných pozíciách v Brne.
Tlak na rast miezd
Príčina, prečo Slováci zarábajú ešte stále menej, tkvie aj v tom, že v Česku je rekordne nízka nezamestnanosť. Tlak na rast platov je tak u susedov vyšší. V minulosti boli veľké mzdové rozdiely aj kvôli tomu, že slovenská ekonomika bola menej výkonná než česká, a tak si firmy u nás mohli dovoliť zaplatiť našincov menej.
Česi pritom zarábajú viac než Slováci, aj napriek tomu, že v produktivite práce vedie Slovensko, ukazujú dáta OECD za rok 2016.
Lacnejšie v Česku
Okrem vyšších platov sa Česi tešia aj celkovo lacnejšiemu životu. Vidieť to pri porovnaní cenovej hladiny jednotlivých európskych krajín, ktoré zhromažďuje Eurostat. Index je v Česku 66 percent priemeru Únie, na Slovensku 68 percent.
Lacnejšie vyjde v Česku oblečenie, obuv, alkohol. A väčšie rozdiely sú v potravinách, ktoré majú v spotrebnom koši významnú váhu. Na Slovensku boli vlani potraviny o deväť percent drahšie než v Česku. Do veľkej miery sa pod to podpisuje naša vyššia daň z pridanej hodnoty. Väčšina potravín je u nás zdanená 20 percentami. V Česku sú potraviny, až na malé výnimky, zdanené 15-percentnou sadzbou.