Nepohli sme sa z miesta
Slovenská ekonomika tvorí podľa Eurostatu 77 percent priemeru Únie (v parite kúpnej sily) a v rokoch 2012 až 2016 sa nepohla z miesta. Česko v tých istých rokoch stúpalo pomaly vpred - z 82 sa dostalo na 88 percent priemeru Európskej únie.
Za Čechmi zaostávame aj keď si porovnáme HDP na jedného obyvateľa: nožnice medzi krajinami sa v posledných rokoch dokonca mierne roztvorili, vyplýva z dát Svetovej banky.
Čo robíme zle? Respektíve, čo by sme mali urobiť, aby sme sa opäť približovali Západu? Odpoveď centrálnej banky je v skratke takáto: Potrebujeme rozvíjať infraštruktúru, znížiť byrokraciu a korupciu, zvýšiť kvalitu vzdelávania aj kvalitu verejných služieb, konštatuje analýza Slovensko verzus Česko: 20 rokov od rozvodu. Aj keď ide o analýzu spred piatich rokov, vymenúva naše slabiny, ktoré sú aktuálne aj dnes.
Pomalší ako susedia
“Najpriepastnejší rozdiel je v kvalite inštitúcií a schopnosti efektívne presadzovať právny rámec. Schopnosť efektívne riadiť veci verejné je kľúčová pri dobiehaní úrovne najvyspelejších štátov sveta,” porovnáva zas analytik Tatra banky Boris Fojtík.
To, že slovenská ekonomika zaostáva, vidieť aj v tohtoročnom ekonomickom raste. Kým naše hospodárstvo stúpalo v treťom štvrťroku o 3,4 percenta, Česko rástlo o päť percent. Susedia boli pritom rýchlejší aj počas prvej polovice tohto roka. Podľa Analýzy konvergencie slovenskej ekonomiky od centrálnej banky zaostávame nielen za Čechmi, ale za zvyškom V4, na všetkých frontoch - pomalšie nám rastie export aj súkromná spotreba, menej sa u nás investuje.