Ako sa teoretický fyzik ako vy ocitne na konferencii o ESG pri príležitosti 30. výročia Americkej obchodnej komory na Slovensku? Považujete túto tému za blízku vášmu záujmu alebo vášmu odboru?
Nie je to síce blízke mojej výskumnej disciplíne, zmena klímy však zahŕňa fyziku. Napísal som knihu s názvom Fyzika klimatických zmien, pretože som chcel ľuďom vysvetliť, ako to funguje. A je to jednoduchá fyzika. Aj keď to nesúvisí s mojím výskumom, je to niečo, čo viem pochopiť a vysvetliť. A myslím si, že je to vec, ktorú ľudia potrebujú počuť, pretože veľa ľudí sa bojí toho, čo budú musieť urobiť v reakcii na zmenu klímy. Preto sa uzavrú do seba a nepočúvajú, čo hovorí fyzika.
Predstavujú si, že sú to špekulácie alebo na jej chápanie sú potrebné superpočítače, ale v skutočnosti je to základná veda. Spomínanú knihu som napísal preto, aby som oslovil ľudí a tiež aby som im dal muníciu, ktorú by mohli použiť pri rozhovoroch s inými ľuďmi, aby im vysvetlili, aká jednoduchá je zmena klímy. Ako fyzikovi mi to pripadalo vhodné. Ako som povedal aj na začiatku svojho prejavu na ESG konferencii, ak to neviem vysvetliť ja, tak kto?
To, že je klimatická zmena veľmi reálna, v súčasnosti pociťujeme takmer každý deň.
Musíte byť opatrný. Počasie a klíma sú dve rozdielne veci. V každom prípade, pravdepodobnosť extrémneho počasia sa zvyšuje. Nemôžete z toho nevyhnutne obviňovať jednu udalosť. Je však pravdepodobné, že sa vyskytnú extrémnejšie výkyvy počasia.
Iste. Na Slovensku sme napríklad práve zažili najteplejšie leto v histórii merania a následne sa len v priebehu týždňa ochladilo aj o 20 °C. Čo nás čaká, ak sa nezačneme správať k planéte zodpovedne?
Zostáva vám 85% na dočítanie.