Ak v júlových parlamentných voľbách v Británii zvíťazí favorizovaní labouristi, najstarší členovia hornej parlamentnej komory zrejme prídu o svoj mandát. Ľavicová strana v dnes zverejnenom volebnom manifeste počíta s tým, že obmedzí maximálny vek na získanie kresla v Snemovni lordov na 80 rokov. Chce tiež zrušiť možnosť, aby zákonodarca mandát zdedil, uviedla stanica BBC.
Britská ľavica dlhodobo kritizuje fungovanie Snemovne lordov a šéf labouristov Keir Starmer predvlani plánoval jej zrušenie a vytvorenie úplne novej, plne volenej hornej komory. Tento zámer však narazil na kritiku a do volebného manifestu sa dostal iba ako podnet na budúcu debatu. Konkrétnym krokom pre nasledujúce volebné obdobie má byť spomínané obmedzenie veku a tým aj zníženie počtu členov snemovne.
V súčasnosti je členstvo v Snemovni lordov doživotné, čo viedlo až k nárastu počtu zákonodarcov v hornej parlamentnej komore na 785. Dolná snemovňa má 650 poslancov.
Labouristi sľubujú "okamžitú modernizáciu" hornej snemovne, ku ktorej má okrem obmedzenia veku prispieť aj zrušenie mandátov tých lordov, ktorí parlamentnú funkciu zdedili. Ich počet už znížila minulá labouristická vláda v roku 1999, kompromisná dohoda však zachovala 92 dedičných mandátov, ktorých držitelia sa v prípade úmrtia niektorého z nich dopĺňajú.
Snemovňa lordov preskúmava právne predpisy prijaté volenou Dolnou snemovňou. Jej počiatky siahajú až do 11. storočia a väčšinu svojej histórie bola zložená z dedičných šľachticov, vyše dve desiatky členov tvoria tiež anglikánski biskupi. Väčšina členov je v súčasnosti vymenovaná. Lordi nemôžu vytvárať zákony, ale môžu ich dopĺňať, poslanci však môžu ich doplnky odmietnuť.
V súvislosti s vysokým vekom niektorých zákonodarcov je horná komora terčom kritiky kvôli údajnej neefektivite svojej práce. Labouristický manifest počíta s tým, že nové pravidlá zabezpečia, aby všetci členovia "vyhoveli vysokým štandardom, ktoré od nich verejnosť očakáva".
BBC poznamenáva, že ak ľavica svoj plán uskutoční, príde práve o výrazne väčší počet kresiel v Snemovni lordov ako teraz vládni konzervatívci. Zástupcovia labouristov sú totiž v priemere starší ako konzervatívci alebo nezávislí, a ľavica tak bude musieť hľadať ich náhradníkov.