V Británii sa dnes zostra začala kampaň pred parlamentnými voľbami, ktoré premiér Rishi Sunak nečakane vyhlásil už na 4. júla. Sunak išiel osloviť potenciálnych voličov do Severného Írska. Jeho hlavný sok, predseda labouristov Keir Starmer sa snažil získať podporu v Škótsku. Už 119 poslancov ohlásilo, že nebudú obhajovať mandát, píše BBC News.
Vládni konzervatívci chceli v šiestich týždňoch do volieb usporiadať šesť predvolebných televíznych debát, labouristi však pristúpili len k dvom. Sunak a Starmer tak vystúpia vo vysielaní verejnoprávnej BBC a komerčnej ITV, ktorá je po BBC v Británii druhou najstaršou vysielacou stanicou.
Sunak bulvárnemu denníku The Telegraph povedal, že Starmer nemá na viaceré debaty odvahu. Labourista zase vo vysielaní BBC oponoval, že je rovnako vopred jasné, čo bude Sunak hovoriť a netreba to opakovať viackrát.
Britská Dolná snemovňa má 650 členov, ktorí sú na rozdiel od Snemovne lordov volení. Neochotu znovu kandidovať za dva dni od vyhlásenia volieb vyjadrilo 119 poslancov a ich počet dnes počas posledného zasadnutia komory postupne stúpal.
Z tohto počtu je 75 poslancov predstaviteľmi vládnucej Konzervatívnej strany, ktorá v prieskumoch výrazne zaostáva za opozičnými labouristami. U nich sa rozhodlo neobhajovať mandát viac ako 20 poslancov.
Medzi tými, ktorí končia, sú podľa BBC rekordérmi aj známe mená. Zámer oznámil bývalý konzervatívny minister zdravotníctva Matt Hancock, ktorý zdravotníkom poďakoval za nasadenie v začiatkoch pandémie covidu-19.
Jeho stranícka kolegyňa a niekdajšia premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že byť poslancom je "tá najlepšia práca na svete". Sedemdesiatšesťročná politička apelovala na spolustraníkov, aby vo voľbách bojovali za znovuzvolenie konzervatívnej vlády.
So parlamentnými lavicami sa dnes lúčila Margaret Hodgeová, ktorá bola labouristickou poslankyňou presne 30 rokov. Ešte o 12 rokov dlhšie zasadala vo Westminsteri jej 73-ročná stranícka kolegyňa Harriet Harmanová, ktorá za ten čas vystúpila s 9880 prejavmi.
Počet tých, ktorí nebudú svoje mandáty obhajovať, je výrazne vyšší ako predtým. Rekordný však bol v tomto ohľade rok 2010, keď neobhajovalo 149 poslancov. Pred voľbami bol vtedy premiérom labourista Gordon Brown, po nich konzervatívec David Cameron. Odvtedy zostala Konzervatívna strana v Británii pri moci.