Americký prezident Joe Biden dnes izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi povedal, že útoky na humanitárnych pracovníkov v Pásme Gazy sú neprijateľné rovnako ako celková humanitárna situácia na tomto území.
Budúca americká podpora izraelskej ofenzívy v Pásme Gazy bude podľa Bidena závisieť od toho, aké nové kroky Izrael podnikne na ochranu civilistov a humanitárnych pracovníkov. Informoval o tom Biely dom. Podľa agentúry Reuters telefonát trval menej ako 30 minút.
Riešenie civilných škôd
Biden dal podľa Bieleho domu jasne najavo, "že je potrebné, aby Izrael oznámil a vykonal rad konkrétnych a merateľných krokov na riešenie civilných škôd, humanitárneho utrpenia a zabezpečenia bezpečnosti humanitárnych pracovníkov".
"Dal jasne najavo, že politika Spojených štátov ohľadom Pásma Gazy bude závisieť od nášho hodnotenia okamžitých krokov Izraela v tejto oblasti," stojí vo vyhlásení. Šéf Bieleho domu tiež vyzval na okamžité prímerie.
Politici spolu tiež hovorili o iránskych hrozbách voči Izraelčanom a Izraelčanom a Biden počas hovoru zdôraznil, že USA silno Izrael podporujú tvárou v tvár týmto hrozbám.
Biden s Netanjahuom hovoril po pondelkovom izraelskom vzdušnom údere, ktorý si vyžiadal životy siedmich ľudí pracujúcich pre potravinovú charitu World Central Kitchen, ktorá v Pásme Gazy dodávala pomoc. Medzi obeťami bol aj kanadsko-americký občan. Netanjahu úder označil za neúmyselný a tragický.
Pohoršený Biden
Biden rovnako ako rad ďalších západných predstaviteľov, nad útokom vyjadril pohoršenie. V skoršom telefonáte so zakladateľom WCK, španielsko-americkým šéfkuchárom Josém Andrésom, povedal, že dá Izraelu jasne najavo, že humanitárni pracovníci musia byť chránení.
Americký minister zahraničia Antony Blinken medzitým dnes podľa agentúry Reuters poznamenal, že úder, ktorý zabil pracovníkov WCK, nebol prvým takýmto incidentom od začiatku vojnu, ale musí byť posledným. Zároveň Blinken podotkol, že Izrael je demokraciou a že demokratické štáty prikladajú ľudskému životu najvyššiu cenu.
"V tejto chvíli nie je v Pásme Gaze vyššie priority ako ochrana civilistov, rýchla humanitárna pomoc a zabezpečenie bezpečnosti tých, ktorí ju poskytujú," povedal Blinken novinárom na tlačovej konferencii v Bruseli.
Izrael začal vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy s cieľom úplne zničiť Hamas po jeho vlaňajšom októbrovom teroristickom útoku, keď ozbrojenci Hamasu a jeho spojencov v izraelskom pohraničí povraždili takmer 1200 ľudí a zhruba 250 osôb zavliekli na palestínske územie.
Pri prvom a doteraz jedinom pokoji zbraní na konci novembra bola prepustená necelá polovica rukojemníkov. V súvislosti s izraelskými údermi podľa úradov spravovaných Hamásom zomrelo doteraz v Pásme Gazy vyše 33-tisíc Palestínčanov.
Blinken vyzýva k pomoci
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken dnes vyzval Izrael na ochranu civilistov a zvýšenie humanitárnej pomoci v Pásme Gazy. Nedávny útok na potravinovú charitu World Central Kitchen musí zostať posledným takýmto incidentom, vyhlásil podľa agentúry Reuters šéf americkej diplomacie na dnešnej tlačovej konferencii v Bruseli.
Blinken vyzval Izrael, aby ako demokracia prikladal najvyššiu hodnotu ľudskému životu a aby posilnil prúd pomoci do Pásma Gazy. Dodal, že "strašný útok" na pracovníkov WCK musí byť posledným takýmto incidentom, píše Reuters.
"Práve teraz v Gaze neexistuje vyššia priorita ako ochrana civilistov, veľké zvýšenie humanitárnej pomoci a zabezpečenie bezpečnosti tým, ktorí ju poskytujú," povedal Blinken novinárom na tlačovej konferencii po skončení dvojdňového rokovania ministrov zahraničia krajín NATO v Bruseli.