Izrael za posledných 24 hodín vykonal 80 leteckých útokov v Pásme Gazy, kde bojuje od októbra s palestínskym hnutím Hamas. Informovala o tom podľa izraelských médií dnes armáda. Ministerstvo zdravotníctva v Gaze spravované Hamásom uviedlo, že od októbra pri izraelskej ofenzíve zomrelo v Pásme Gazy už najmenej 32 782 Palestínčanov, z toho 77 za posledný deň.
Asi 400 Palestínčanov bolo podľa miestnych úradov zabitých za posledných 13 dní v nemocnici Šífa v meste Gaza, kde izraelská armáda aj dnes pokračuje v razii.
Zbrane v nemocnici
Izraelská armáda podľa portálu The Times of Israel dnes uviedla, že v nemocnici Šífa našla zbrane na pôrodníckom oddelení. Schované boli podľa nej vo vnútri vankúšov a v posteliach pacientov alebo v znížených stropoch a v múroch budovy.
Bojovníci Hamasu využívajú v Pásme Gazy aj civilnú infraštruktúru vrátane zdravotníckych zariadení. Zdravotníci v nemocnici Šífa, ktorá je najväčšia v Pásme Gazu a v ktorej armáda vykonala už vlani v novembri niekoľkodňovú raziu, popierajú, že areál nemocnice Hamas zneužíva na vojenské účely.
Armáda pokračuje tiež v raziách v dvoch nemocniciach v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na palestínsky Červený polmesiac.
Vojnu v Gaze začal 7. októbra teroristický útok hnutia Hamas na Izrael, pri ktorom palestínski ozbrojenci zabili takmer 1200 ľudí a na 250 osôb uniesli do Gazy. Z toho zhruba polovicu stále zadržiavajú.
Masívne bombardovanie
Izraelské odvetné masívne bombardovanie a pozemné operácie si okrem viac ako 32 780 mŕtvych Palestínčanov vyžiadali na 75 300 zranených a spôsobili humanitárnu krízu, ktorá v niektorých miestach už začína prerastať na hladomor.
Počty mŕtvych a zranených, ktoré uvádza Hamas, nerozlišujú medzi civilistami a bojovníkmi Hamasu a ďalších ozbrojených radikálne islamistických skupín. Podľa Izraela jeho armáda zabila od októbra v Pásme Gazy na 13-tisíc členov Hamasu či s ním spriaznených skupín. Údaje Hamasu sa nedajú nezávisle overiť, podľa niektorých expertov ale viac-menej zodpovedajú skutočnosti.
Rokovania o prímerí, ktoré sprostredkúvajú Katar, Egypt a Spojené štáty, sú stále neúspešné a viaznu okrem iného na tom, že Hamas chce záruky trvalého prímeria a odchod izraelských jednotiek z tohto palestínskeho územia.
Výmenou za prepustenie rukojemníkov požaduje aj prepustenie väčšieho počtu izraelských väzňov. Dnes majú nepriamo rozhovory o prímerí pokračovať v Káhire. Podľa agentúry Reuters nedorazia zástupcovia Hamasu, ktorí chcú počkať, kým im prostredníci oznámia nový izraelský postoj.