Predstav si, že oblaky kvapkajú./ Vykop si jamu v záhrade/, do ktorej ich môžeš vložiť... Nuž, ak by si predchádzajúce slová zazneli v anglickom origináli, pravdepodobne by sa mnohým v mysli automaticky vynorila legendárna skladba Imagine od Johna Lennona, ktorá je akousi hymnou mieru.
Mnohí sa od jej prvého uvedenia nadchýnali jej poetickosťou, symbolikou a jednoduchosťou zároveň. Pritom tie prvé verše neskrsli v mysli známeho beatlesáka. Až v roku 1980 v jednom z rozhovorov priznal, že inšpiráciou bolo dielo jeho druhej manželky: „Mnoho z toho – text i koncept – prišiel od Yoko. Ale v tých časoch som bol o čosi sebeckejší, omnoho väčší macho, a jej prínos som akosi zabudol zmieniť. Bolo to však priamo z jej knižky Grapefruit.”
Svojská zbierka básní vyšla ešte v roku 1964. Nebol to však jediný tieň nad vzťahom, nad ktorým mnohí krútili hlavou. Jej „nežnejšiu“ polovičku obviňovali z manipulácie známym spevákom, priživovaním sa na jeho mene či peniazoch. Yoko Ono však nepotrebovala na budenie rozruchu zväzok s Lennonom.
Ich súžitie, hoc nie vždy harmonické, bolo intenzívne a nekaždodenné, neraz pod drobnohľadom médií i fanúšikov. I keď násilná smrť vytvorila z Lennona definitívnu legendu, Yoko Ono rozhodne nebola sekundantkou či hráčkou na druhé husle.
Alebo v ich prípade by priliehavejšie bolo povedať na druhý klavír. A je to práve Yoko, kto si napriek životu plnému tragédií i mediálnych ústrkov sfúkla 18. februára obdivuhodných 90 sviečok.
Ryža za šijací stroj
Pravdou však je, že do vienka dostala okrem talentu i možnosť ho naplno rozvíjať. Štart do života mala malá Yoko viac ako priaznivý. Narodila sa 18. februára 1933 v Tokiu do rodiny bohatého bankára do najvyšších vrstiev japonskej spoločnosti.
Zostáva vám 78% na dočítanie.