Severný Spiš je jedným z našich najlákavejších regiónov. Na malom území nájdeme také turistické skvosty, akými sú Vysoké a Belianske Tatry, Pieniny, Slovenský raj, historickú Levoču, monumentálny Spišský hrad či ľúbezný Ľubovniansky hrad.
A priamo uprostred tejto veľkoleposti, mimo hlavného ruchu, sa nenápadne tiahne pohorie Levočských vrchov. Ponúka pokoj, divokú prírodu, fantastické výhľady a zároveň množstvo atrakcií v dosahu desiatok minút autom. Teda ideálne miesto na chalupárčenie.
A to sa stalo aj majiteľom nádhernej kamennej chalupy, ktorá je posledným z pôvodných domov, ktorý sa v Pikovciach zachoval. Jeho fotografie nájdete v priloženej galérii:
O dedinke Pikovce som jakživ nepočul, hoci odmalička chodievam na chalupu k známym hneď cez kopček. Ale niet sa čo čudovať. Vymierajúca dedina bola pred vyše storočím pričlenená k susedným Abrahámovciam a takmer upadla do všeobecného zabudnutia.
Pritom išlo o voľakedy významnú obec, ktorou prechádzala hlavná cesta medzi kráľovskými mestami Kežmarkom a Levočou. Dokonca tu mali svoje sídlo aj slávni spišskí kopijníci.
Rekonštruovali ako jediní
Priečelie nedobytne sa tváriacich kamenných múrov zjemňujú a spestrujú rozkvitnuté vlčie maky a margarétky namaľované na drevenom plote, milé, žiarivo modré okenice a práve tak neprehliadnuteľne modrá vstupná brána.
Z výšky bieleho komína zase zádumčivo hľadí nadol postava chlapíka s dáždnikom, pripomínajúca legendárneho pesničkára Boba Dylana. Je nám okamžite jasné, že sme na mieste nezvyčajnom. A to ešte netušíme, čo nás čaká za kamennou hradbou a že k chalupe patrí aj ďalší kamenný domček pod cestou, s rozľahlým pozemkom plným prekvapení.
Mohutnou bránou vchádzame na dvor alebo azda na nádvorie? Kamenné múry tu ohraničujú zelený pozemok s pôsobivými stromami, spomedzi ktorých priam svietia biele kvety rozkvitnutej katalpy. Naše pohľady však rýchlo pohltí samotná chalupa – bývalý majer zo 17. storočia.
Zostáva vám 76% na dočítanie.