Zdravie a fyzická kondícia sú spojené nádoby
Problém je skôr v tom, že sa väčšinou preceňujeme alebo máme pocit, že keď sa poriadne nespotíme a nezadýchame, nemá náš tréning zmysel. Preto veľké percento ľudí, ktorí začnú s behom, po krátkom čase končí, pretože usúdi, že jednoducho to behanie nie je šport pre nich, pretože nie sú schopní ubehnúť v tempe, ktorým od začiatku vyrazili, viac ako niekoľko stoviek či desiatok metrov. Ďalej nie sú schopní to udýchať a po chvíli behu majú nohy ako z olova. Tiež majú pocit, že sa na nich každý pozerá a sú ľuďom na smiech. Všetky tieto problémy sú síce objektívne, ale rozhodne nie sú dôvodom na to, aby ste svoje rozhodnutie začať behať nechali tak. Stačí, keď intenzitu svojho bežeckého tréningu prispôsobíte svojej fyzickej kondícii. Pokojne začnite tým, že budete striedať rýchlu a pomalú chôdzu a až vám nebude robiť problém týmto spôsobom zvládnuť hodinový tréning, prejdite na kombináciu rýchlej chôdze s pomalým behom alebo joggingom. Je to, ako keď sa chcete naučiť cudzí jazyk, taktiež sa ho nenaučíte tým, že si dáte za cieľ naučiť sa denne 100 nových slovíčok. Tak ako váš mozog potrebuje čas, aby si niečo zapamätal a zapamätané dlhodobo uchoval, potrebujú vaše svaly, kosti, pľúca, ale aj orgány podieľajúce sa na metabolizme a vylučovaní, čas prispôsobiť sa fyzickej záťaži, ktorú na nevyvíjate. Je lepšie sa podceniť, než preceniť. Je lepšie pripadať si na začiatku nemožne, ale postupne sa vypracovávať. Správne dýchanie nosom prirodzene zaisťuje rovnováhu bránicového a hrudného dýchania, bez vedomej kontroly a úsilia.
Bránicové dýchanie
Toto dýchanie je zo všetkých spôsobov dýchania najúčinnejšie. Bránica je plochý sval pod pľúcami. Pri nádychu sa sťahuje a do pľúc vniká vzduch. Tento proces je veľmi dôležitý, pretože pri ňom prúdi vzduch najprv do spodných lalokov. Prísun krvi do nich je ovplyvnený gravitáciou, takže pri našom vzpriamenom postoji môže krv vstrebávať najviac kyslíka práve v dolnej časti pľúc. Preto je bránicové dýchanie základným prvkom optimálnej respirácie pri behu. Túto výhodu, z ktorej pramení aj vytrvalosť, sme získali tým, že sme sa pred miliónmi rokov postavili na nohy. Keď sa pri nádychu bránica sťahuje a splošťuje, dolná časť hrudného koša sa rozširuje a brucho vystupuje dopredu. Pri výdychu sa bránica vracia do pôvodnej vyklenutej polohy.
Tréning na hranici schopností
Jedným z hlavných problémov takéhoto tréningu je skutočnosť, že so stupňujúcou sa záťažou sa zrýchľuje aj tep a krvný obeh, a preto majú pľúca menej času na okysličenie krvi. Aj keď teda pri dýchaní ústami a hruďou prichádza do strednej a hornej časti pľúc viac kyslíka, zrýchlenie tepu skracuje čas na jeho výmenu. Nedokonalosť takéhoto dýchania je potom pádnym argumentom na podporu dýchania nosom a bránicou, pri ktorom sa do procesu zapojí dolná časť pľúc a zníži sa namáhanie srdca.
Čas na pohyb si plánujte
Vo chvíľach, keď sa rozhodujete, že začnete niečo robiť pre svoje zdravie, svoju fyzickú kondíciu alebo dokonca, že začnete behať, je dôležité si tiež povedať to, kde budete trénovať (vonku alebo vo fitku), v ktorých dňoch v týždni a koľko tomu budete môcť venovať času, respektíve stanovte si rovno presný čas (deň a hodinu), kedy budete behať. Pokiaľ ide o to s kým, tak je dobré vždy mať nejakého „parťáka“. V začiatkoch je dobré spolupracovať aj s trénerom, ktorý vám pomôže odstrániť začiatočnícke chyby.
Nečakajte výsledky okamžite
Majte trpezlivosť a vôľu vydržať, potom sa výsledky stopercentne dostavia. Vôľu som si nechal až na koniec, aj keď pri nej by to malo prakticky všetko začať. Na vôli a na vašom cieli. Ak nebudete mať dostatok vôle a cieľ, ktorý vás bude dlhodobo motivovať k práci na sebe a so sebou, výsledku sa nedočkáte. Aký by mal byť ten základný cieľ? Alebo lepšie, čo by ste si mali pred tým, než začnete behať, ujasniť? Mali by ste si ujasniť, že to, čo chcete robiť, nie je len nejaká kratochvíľa na krátky čas, ktorá sa skončí vtedy, keď napríklad zhodíte päť, desať, pätnásť, dvadsať kíl. Mali by ste si ujasniť, že ak niečo skutočne chcete dosiahnuť – cítiť sa lepšie, cítiť sa zdravo, musíte zmeniť svoj životný štýl a ten už potom držať. Neznamená to žiadne diéty ani nejaký sparťanský, nudný život. Naopak, znamená to mať život naplnený a pestrý.