V kvalifikácii sa predstavia dvojice z 37 krajín, ich presný počet a zloženie bude známy až v sobotu 20. apríla, deň pred súťažou. Dvadsaťdva najlepších dvojíc si vybojuje štart na OH 2024, avšak maximálne päť krajín bude mať nárok na dve miestenky. Zvyšné tri z celkového počtu 25 pripadnú trom krajinám (ktoré sa v Antalyi na hry nekvalifikovali) podľa postavenia vo svetových tabuľkách na základe výkonov dosiahnutých od 31. 12. 2022 do 30. 6. 2024.
„Hoci bude konkurencia extrémne silná, naše šance dostať sa do dvadsaťdvojky vidím reálne,“ myslí si 28-ročný Úradník, šiesty na 35 km na ME 2022 v Mníchove. „Nebude to však vôbec jednoduché. S Marikou sme v tomto formáte nikdy nesúťažili, čaká nás nová skúsenosť. Minulý týždeň sme však absolvovali simulované tréningy prispôsobené miešanej štafete. Verím, že ak sa nestane nič nepredvídané, môžeme pomýšľať na olympijskú miestenku. Obaja urobíme všetko pre to, aby sme ju získali.“
Trojnásobná olympionička Mária Katerinka Czaková má štvrtý štart na hrách už takmer vo vrecku, v kvalifikačnom rebríčku na 20 km je na pozícii, ktorá by jej mala zaručiť účasť v Paríži. Aj ona by však bola rada, keby si na hrách mohla vyskúšať i novú disciplínu – štafetový mix na maratónskej trati.
„Akú máme šancu na miestenku? Ťažko sa mi na túto otázku odpovedá, lebo som nikdy štafetu neabsolvovala, iba sme ju na tréningu s Mirom simulovali a celkom sa nám darilo,“ vraví 34-ročná mamička čoskoro 2-ročného Alexa. „Vynasnažím sa však ísť čo najlepšie. Cítim sa veľmi dobre, aj keď naposledy na pretekoch v Poděbradoch sa mi nedarilo. Žiaľ, nezapadlo do seba všetko tak, ako malo. O to viac by som chcela v Antalyi ukázať, čo mám reálne natrénované. Budeme všetci radi, ak sa či nebodaj obe naše štafety do Paríža kvalifikujú. Bolo by to super!“
Štafetovú skúsenosť už majú Černý s Burzalovou, vlani v decembri vyhrali túto disciplínu na írskom šampionáte v Dubline. „Šanca, že Slovensko bude mať na olympiáde zastúpenie v chodeckej štafete, je vysoká,“ tvrdí Dominik Černý, ktorý ma v jarnej časti sezóny životnú formu – v Dudinciach ju vyšperkoval osobným rekordom na 20 km 1:20:31 h. „Otázka podľa mňa znie tak, či pôjde do Paríža jeden alebo až dva slovenské tímy. Pri veľmi priaznivej ´konštelácii hviezd´ je možné, že postúpia oba naše tímy. Veľmi by som si želal, aby sme na OH v Paríži reprezentovali v rovnakej zostave zostave ako v Antalyi, teda obe dvojice.“
Dvadsaťsedemročný Černý odhaduje, že posledná (22.) miestenka na OH bude za výkon na úrovni 3:15 h, pričom na výsledky bude mať vplyv aj počasie. Štart miešanej maratónskej štafety na dvojkilometrovom okruhu v tureckom prímorskom letovisku je totiž o 12.55 h miestneho času (11.55 SELČ).
„Myslím si, že sme s Hankou dobre pripravení, čo je možné povedať aj o Marike s Mirom. Absolvovali sme špeciálne tréningy zamerané na túto disciplínu a naša drobná výhoda je v tom, že sme v nej už absolvovali víťazné preteky v Dubline,“ pripomína slovenský Chodec roka 2023. Jeho partnerka z tímu Hana Burzalová dodáva: „Spravili sme všetko pre to, aby sme sa na preteky v Antalyi kvalitne pripravili. Verím, že obe slovenské štafety budú úspešné.“
„Na štarte budeme mať, podľa môjho názoru, dve vyrovnané dvojice. Netrúfam si povedať, ktorá z nich má väčšie šance na miestenku. Verím však, že cieľ sa nám podarí splniť a v Paríži budú slovenskí chodci štartovať aj v tejto novej olympijskej disciplíne,“ dúfa chodecký šéftréner SAZ Roman Benčík.