Ukázalo sa, že zlúčenina nachádzajúca sa v parazitickej hube, ktorá bežne paralyzuje a zabíja húsenice, blokuje cesty kritické pre rast niektorých druhov rakoviny. Informoval o tom portál ScienceAlert na základe výskumu publikovanom vo FEBS Letters.
Výskumníci z University of Nottingham vo Veľkej Británii stavali na predchádzajúcom výskume schopnosti cordycepínu v boji proti rakovine, chemickej látky produkovanej „zombifikáciou“ druhov Cordyceps a Ophiocordyceps na pomoc pri infekcii tela živého hostiteľa, čo často ovplyvňuje správanie hmyzu pred ich zabitím.
Pokroky vo vedeckých technikách umožnili výskumníkom študovať génovú expresiu, bunkové signálne dráhy a produkciu proteínov v obrovskom počte buniek, aby zistili, čo cordycepín robí.
Funguje rýchlo
„Uskutočnenie týchto veľmi veľkých experimentov sa stalo jednoduchším a menej nákladným, takže sme boli schopní skúmať tisíce génov súčasne,” hovorí RNA biologička Cornelia de Moorová.
Prostredníctvom laboratórnych experimentov na ľudských tkanivových kultúrach a genetickej analýzy toho, ako cordycepín pôsobil na tieto bunky, tím zistil, že chemikália sa premenila na aktívnejšiu zlúčeninu nazývanú cordycepín trifosfát, ktorá je zodpovedná za inhibíciu bunkovej aktivity.
Vedci zistili, že cordycepín trifosfát blokuje dve samostatné signálne dráhy, ktoré rakovinové bunky často ovládajú, aby pomohli ich šíreniu v ľudskom tele. Aj keď ešte nie je jasné, na ktoré molekuly sa cordycepín trifosfát zameriava, tím zistil, že chemikália zrejme funguje rýchlo.
Liečba bez ničenia zvyšku tela
Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistenia premenili na nové spôsoby liečby rakoviny, ale pochopenie toho, ako molekula ovplyvňuje rast buniek, by mohlo položiť základy pre nové typy liekov na rakovinu.
Dôležité je, že presnosť, s akou cordycepín trifosfát pôsobí, znamená, že by mohol prekonať výzvu, ktorej čelia mnohé súčasné liečby: snažiť sa odobrať naše rakovinové bunky bez toho, aby spôsobilo príliš veľké poškodenie zdravého tkaniva.
„Už niekoľko rokov skúmame účinky cordycepínu na celý rad chorôb a každým krokom sa približujeme k pochopeniu toho, ako by sa dal použiť ako účinná liečba,” hovorí de Moorová.
Nie je to až taká novinka
Je nutné dodať, že nejde o úplnú novinku. Iné druhy sa už dlho používali rôznymi spôsobmi v tradičnej čínskej medicíne a možno ho nájsť aj v mnohých moderných liekoch kvôli ich rôznym protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam. Od obezity po krvné zrazeniny, zlúčeniny nachádzajúce sa v prírodnom svete inšpirujú celý rad liečebných postupov.
„Naše údaje potvrdzujú, že cordycepín je dobrým východiskovým bodom pre nové lieky proti rakovine a vysvetľuje jeho priaznivé účinky,” dodáva de Moorová.