Vedenie v ospravedlnení pripustilo, že mimoriadne vysielanie stanice France 2 obsahovalo šokujúce svedectvá a brutálne zábery, ktoré sa dostali na obrazovku a pobúrili verejnosť. Priznalo, že táto brutalita nezodpovedá televíznej koncepcii a že došlo k chybe v úsudku, aj keď sa tak stalo za mimoriadnych okolností. Televízia sa ospravedlňuje.
Šokujúci bol podľa kritikov predovšetkým televízny rozhovor s mužom, ktorý len pár minút po atentáte sedel pri jednej z obetí. „Dobrý deň pane, práve ste prišiel o manželku, čo na to hovoríte?“ ironicky poznamenal na Twitteri novinár, ktorý sám bol svojho času rukojemníkom Islamského štátu.
Šéf novinárskeho združenia vo France 2 Manu Tissier to označil za "veľkú chybu" a "obrovskú hlúposť". Dodal však, že hovoril so šéfredaktorom, podľa ktorého došlo k chybe: ktosi totiž tieto zábery videl, označil ich za použiteľné, a tak pustil do vysielania.
Uznanie pochybenia
Za normálnych okolností rozhoduje o tom, čo pôjde na obrazovku, šéfredaktor. Ale po atentáte redakcia pracovala v mimoriadnom zložení a ovzduší, a tak túto chybu možno podľa Tissiera pochopiť, nemožno ju však ospravedlniť.
„Ešte horšie by bolo vec bagatelizovať. Všetci si uvedomili šírku pochybenia a uznali to. Teraz je potrebné z toho vyvodiť dôsledky, poučiť sa. Od septembra budeme spravodajským kanálom, prinášajúcim mimoriadne správy, a už sa to nesmie znovu prihodiť,“ povedal.
Noviny Libération v tejto súvislosti pripomenuli súdny proces ohľadom fotografie jednej z umierajúcich obetí atentátu v parížskej koncertnej sále Betaclan. Fotografka a právnička Joëlle Verbruggeová v tejto súvislosti zdôraznila, že podľa francúzskeho občianskeho zákonníka v týchto prípadoch sloboda slova nesmie narušiť ľudskú dôstojnosť. Mediálna rada dnes vyzvala médiá k zdržanlivosti.