Aby AMA lepšie pochopila konkrétny vplyv oneskorených platieb na mediálne agentúry na Slovensku, uskutočnila prieskum medzi svojimi slovenskými členmi. Prieskum, na ktorom sa zúčastnilo sedem agentúr, odhalil niekoľko kľúčových poznatkov:
Zhoda, ale s odchýlkami
Hoci sa priemerné očakávané a skutočné platobné lehoty pohybujú okolo 50 dní, aj malé odchýlky môžu výrazne ovplyvniť finančnú stabilitu agentúr, najmä tých, ktoré spracúvajú veľké objemy faktúr.
Extrémne lehoty predstavujú riziko
Prípady extrémne dlhých platobných lehôt, ktoré sa predlžujú až na 270 dní, sú obzvlášť znepokojujúce. Tieto predĺžené lehoty zaťažujú peňažné toky, zvyšujú úverové riziko a obmedzujú schopnosť agentúr investovať a rásť.
Výzvy v riadení prevádzkového kapitálu
Oneskorené platby zvyšujú pohľadávky, čo bráni efektívnemu riadeniu prevádzkového kapitálu a obmedzuje likviditu.
Peter Beljak, predseda AMA, nám odpovedal na pár otázok, ako dlhé splatnosti faktúr brzdia celé odvetvie.
Ako výsledky prieskumu AMA reflektujú širšie výzvy v súvislosti s dlhými lehotami splatnosti a oneskorenými platbami v odvetví?
Prieskum AMA ukazuje podobné problémy s neskorými platbami, ktoré EACA rieši na európskej úrovni. Neskoré platby výrazne ovplyvňujú cash flow slovenských agentúr. EACA už vydala otvorený list vyzývajúci na riešenie tohto systémového problému prostredníctvom úpravy predmetnej európksej legislatívy a AMA tento postoj plne podporuje. Regulácia EÚ o neskorých platbách môže priniesť riešenie, ktoré zvýši finančnú stabilitu agentúr.
Zostáva vám 73% na dočítanie.