Pokiaľ európski členovia Severoatlantickej aliancie nebudú dávať dosť peňazí na obranu a napadne ich Rusko, Spojené štáty pod vedením prezidenta Donalda Trumpa im neprídu na pomoc. Takýto postoj prezentuje Trump v rámci kampane sprevádzajúcej republikánske primárky pred novembrovými voľbami amerického prezidenta. „Nie, neochránil by som ich. V skutočnosti by som Rusov povzbudzoval, aby si s nimi robili, čo chcú,“ vyhlásil Donald Trump počas februárového zhromaždenia v meste Conway v štáte Južná Karolína.
Jeho rival a úradujúci americký prezident Joe Biden má na vec diametrálne odlišný pohľad – európskych spojencov v NATO ubezpečuje, že v USA majú partnerov, ktorí sú odhodlaní plniť svoje záväzky vyplývajúce zo Severoatlantickej zmluvy, predovšetkým jej článok 5. Ten hovorí o tom, že akýkoľvek útok proti ktorémukoľvek členskému štátu Aliancie sa bude považovať za útok proti všetkým. NATO teda musí prísť napadnutej krajine na pomoc.
Podľa Bidena je tento článok posvätný, Amerika pod jeho vedením sa preto nikdy neotočí svojim partnerom chrbtom. „Trump dal Putinovi pozvánku, aby napadol niektorých našich spojencov. Je to hlúpe, je to hanebné, je to neamerické. Počul to celý svet. A najhoršie na tom je, že to myslí vážne,“ reagoval Biden na slová svojho predchodcu v prezidentskom úrade.
Práve títo dvaja politici sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretnú v novembrovom finále bitky o Biely dom. Zopakujú si tak súboj spred štyroch rokov, v ktorom bol úspešnejší demokrat Joe Biden.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, koľko miliárd dolárov už Američania poslali brániacej sa Ukrajine, ako Európa napreduje v posilňovaní svojej obrannej suverenity, ale aj to, či Trump pomôže Kyjevu v prípade svojho návratu do Bieleho domu.
1. Koľko peňazí už USA poslali na pomoc napadnutej Ukrajine?
„Keby som bol prezidentom ja, Vladimir Putin by nikdy nezaútočil na Ukrajinu,“ vyhlasuje opakovane Trump. Naráža tým na údajný vplyv, ktorý má on sám na ruského prezidenta. A ubezpečuje, že ak sa po novembrových voľbách vráti do kresla amerického prezidenta, konflikt dokáže vyriešiť v priebehu 24 hodín.
Trump takisto zastáva názor, že hlava štátu by sa mala oveľa viac zaujímať o dianie doma než v zahraničí a riešiť predovšetkým problémy Američanov. Make America Great Again – spravme Ameriku opäť veľkou. Tak znelo jeho heslo pred voľbami v roku 2016, s ktorým uspel v boji o Biely dom. Výsledkom jeho následného štvorročného vládnutia bola hrozba odchodu či pozastavenie členstva vo viacerých medzinárodných organizáciách alebo dohodách. A na rovnaký slogan a podobnú politiku stavil aj tentoraz.
Faktom zostáva, že Biden sa v medzinárodných otázkach angažuje oveľa aktívnejšie a voči Rusku vystupuje podstatne rozhodnejšie než Trump. Od vypuknutia vojny na Ukrajine vo februári 2022 poslali Spojené štáty Ukrajine pomoc v celkovej hodnote viac ako 105 miliárd dolárov. A len v polovici tohto roka odklepol Senát vedený Bidenovou demokratickou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou ďalšiu vojenskú a ekonomickú pomoc Ukrajine vo výške okolo 60 miliárd dolárov. Išlo o súčasť vyše 95-miliardového balíka určeného okrem Ukrajiny aj pre ďalších spojencov USA – Taiwan a Izrael.
Balík teraz musí prejsť schvaľovaním v Snemovni reprezentantov, ktorá je ovládaná republikánmi. Tí rovnako ako Trump argumentujú, že štátne peniaze by mali ísť najmä na pomoc tým skupinám Američanov, ktoré ich urgentne potrebujú. Biden však namieta, že podpora Ukrajiny je prvoradá z hľadiska medzinárodnej bezpečnosti. „Hlasovať za návrh pomoci znamená postaviť sa proti Putinovi. Naopak, odpor proti balíku hrá Putinovi do karát,“ povedal prezident. Zároveň vyzval republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Mika Johnsona, aby dal o návrhu čo najrýchlejšie hlasovať. Ak príslušný zákon prejde aj cez Snemovňu, celková pomoc, ktorú Američania poskytli brániacej sa Ukrajine, sa zvýši na 170 miliárd dolárov.
2. Pošle Trump Kyjevu peniaze v prípade volebného úspechu?
Úplne iný pohľad než Biden má na vojnový konflikt u našich východných susedov Donald Trump, ktorý valcuje republikánske primárky a minulý týždeň sa stal jasným víťazom takzvaného volebného superutorka. Exprezident sa netají tým, že ak sa v januári budúceho roka vráti do Bieleho domu, tak pomoc Ukrajine zastaví.
Najnovšie to mal povedať priamo do očí maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý koncom minulého týždňa navštívil Spojené štáty. A práve budúcnosti západnej podpory Ukrajiny sa týkala veľká časť ich vzájomného rozhovoru.
Zostáva vám 32% na dočítanie.