Krajina Kim Čong-una je vo svete známa hlavne svojimi provokačnými skúškami rakiet – na konte má už šesť jadrových skúšok a tri testy medzikontinentálnych balistických rakiet. Posledná skúška z konca novembra ukázala, že nová medzikontinentálna balistická raketa Hwasong 15 je naozaj raketa, ktorej sa treba obávať.
Severokórejčania oznámili, že raketa vie zasiahnuť celé územie Spojených štátov, čo potvrdila aj Južná Kórea. Hwasong 15 pri novembrovej skúške preletela 950 kilometrov až padla do Východočínskeho mora a Kim si tak, ako si ho pamätáme aj po odpálení predchádzajúcich rakiet, mohol s úsmevom líhať do postele.
Posledné sankcie Bezpečnostnej rady OSN prišli tesne pred Vianocami v podobe rezolúcie pre raketové testy Severnej Kórey. Patrí k nim napríklad zákaz dovozu deväťdesiatich percent rafinovaných ropných produktov či rozšírenie sankčného zoznamu o ďalších devätnástich Severokórejčanov. OSN chce tým podľa svojich slov vyvinúť tlak Severnú Kóreu, že svojím vzdorom vyvolávala iba ďalšie tresty a izoláciu.
Majú však nespočetné sankcie na kórejského agresora vôbec nejaký vplyv? „Keď sa pozrieme na všetky kolá sankcií, ktoré boli spustené a bolo ich naozaj neúrekom, tak ako keby sa už stratil ich význam. Po každom teste nasledujú ďalšie sankcie. Nikki Haleyová, veľvyslankyňa USA pri OSN povedala, že Severná Kórea by mala byť vylúčená z OSN. Takéto až silné vytláčanie do izolácie a vylúčenie z medzinárodného spoločenstva zaženie Severnú Kóreu do kúta a Kim Čong-un nebude mať inú možnosť ako sa naozaj brániť,“ predpovedá ďalej Fischer. Haleyová už po poslednom raketovom teste slovne zbrojila za to, aby svetové spoločenstvo ukončilo všetky diplomatické a obchodné vzťahy so Severnou Kóreou a posledný test nazvala ako krok k vojne. Odobratie členstva v OSN by pre Kimovu ríšu znamenalo aj stratu hlasovacieho práva.
A vplývajú sankcie aj na bežných obyvateľov a podporu režimu? „Pri súčasne nastavenom sankčnom režime ekonómovia predpokladajú, že v priebehu tejto jari, respektíve leta prestane severokórejská ekonomika fungovať tak ako doposiaľ – sankcie sa vôbec prvýkrát dotknú bežného obyvateľstva,“ vysvetľuje Husenicová a dodáva: „Je ale možné, že režim môže začať podporu strácať v momente stagnácie, respektíve zrútenia ekonomických mechanizmov.“ Podľa Husenicovej je však vplyv sankcií na rétoriku Kórey skôr negatívny a ako spomenula, že väčší dopad sankcií na ekonomiku ešte nenastal, rétorika OSN by mohla byť aj silnejšia.
RT @USUN: The Security Council unanimously passed a US resolution further condemning North Korea by restricting oil, critical imports, and all remaining major exports— continuing to isolate Kim Jong Un and his rogue regime from the rest of the world. #15-0 pic.twitter.com/zcMFskKNWj
— Nikki Haley (@nikkihaley) 22. decembra 2017