Pracujete v medzinárodnom vedeckom tíme v rámci projektu Remote Forests, ktorý sa zaoberá pralesmi. Rezonuje aj v zahraničí stav tých našich?
Jednoznačne. Máme ich žalostne málo. Tvoria len pol percenta sumára všetkých lesov. Keďže nie sú vyhlásené za rezervácie, tak nie sú ani chránené. V zahraničí má však ohlas veľkoplošné ťaženie v národných parkoch. To sa nevidí nikde inde vo svete.
Na čo sa projekt zameriava?
Ide o najväčší dendroekologický výskum pralesov v Európe a zahŕňa jednu z troch najväčších databáz na svete. Na Slovensku podpora výskumu prakticky neexistuje. Z toho dôvodu pôsobím na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe. Aj v Česku je veľmi náročné získať podporu takéhoto rozsiahleho projektu, ale u nás to majú odborníci možno ešte ťažšie. Mám kolegov z Francúzska, Veľkej Británie, Kanady, Fínska či Estónska, medzi ktorými sú stovky špičkových vedcov. Taký plošný výskum nie je na Slovensku reálny.
Prečo?
Možno aj vinou slabej podpory vedy a výskumu a protekčnému prerozdeľovaniu vyčlenených financií. Pritom v porovnaní so západnými krajinami s vyšším stupňom civilizácie máme stále akoby viac pralesov.
Istá zaostalosť Slovenska nám v tomto prípade teda pomohla?
Spôsobila ju aj menšia miera osídlenia hlavne v nedostupných miestach, kde človek nedokázal ťažiť. No ani to už dnes neplatí, aj vďaka nových technológiám. Preto nám miznú pralesy ako i lokality hlucháňa hôrneho. Strácame to, čo nás odlišovalo od Západu a na čom sme mohli stavať výnimočnosť našej krajiny.
Prečo je také nutné uchovávať pralesy?
Lebo ich význam je obrovský. Sú kultúrnym a prírodným dedičstvom. Človek je súčasť prírody a les bol preňho dôležitý od nepamäti. V minulosti tak vyzerala celá krajina. Prales treba chrániť rovnako ako národnú kultúrnu pamiatku. Keď ho zničíte a premeníte na palivové drevo, urobíte to isté, ako keby ste rozobrali Bratislavský hrad a tehly z neho predali. Prales by sme si mali vážiť aj preto, lebo je domovom pre celé spektrum vzácnych a ohrozených druhov. Nenájdu ho nikde inde.
Obnova takéhoto lesného spoločenstva už nie je možná?...
Zostáva vám 85% na dočítanie.