archív
StoryEditor

Prečo najviac doplatil na koronakrízu turizmus?

15.01.2021, 18:07
Odporcovia vlády obviňujú súčasného prezidenta, že si rôznymi ústupkami a krokmi šitými priamo na mieru kupuje priazeň indických či čínskych investorov, ktorí ho podporujú verejnými vyhláseniami aj štedrými finančnými odmenami.

Opozícia tvrdí, že za Museveniho vlády sa v krajine rozrástla rozsiahla korupčná sieť, pomocou ktorej zbohatli najmä členovia a prívrženci prezidentovho Hnutia národného odporu na úkor bežných obyvateľov. Museveni má dokonca využívať špičkové technológie čínskej spoločnosti Huawei na boj proti opozícii. Tieto technológie dokážu pomocou umelej inteligencie identifikovať z nafilmovaných záberov účastníkov protivládnych protestov, ktorí sú následne zatýkaní.

Informáciu potvrdili najvyšší predstavitelia ugandskej polície. „Kamery dodané spoločnosťou Huawei nám pomohli vystopovať niektorých z vyše 830 podozrivých, ktorých sme zadržali,“ citoval policajné zdroje v Kampale ekonomický a technologický portál Quartz Africa.

Napriek všetkým problémom sa krajina, ktorá leží priamo na rovníku, snaží postupne otvárať nielen zahraničným investorom, ale aj turistom. Láka ich predovšetkým na bohatú faunu a flóru v rozľahlých národných parkoch či nádhernú prírodu v okolí Viktóriinho jazera. Medzi hlavné atrakcie patria treky za gorilami na juhozápade krajiny na hraniciach s Rwandou.

Práve turizmus dnes pritom patrí medzi tie segmenty, ktoré najviac zasiahla pandémia koronavírusu. V Ugande aktuálne evidujú viac ako 27-tisíc prípadov ochorenia COVID-19. Dosiaľ mu podľahlo dovedna 220 ľudí. „Ekonomické podmienky sa v treťom kvartáli výrazne zlepšili v porovnaní s druhým štvrťrokom, v ktorom sa hrubý domáci produkt v dôsledku pandémie prudko prepadol. Ďalším negatívnym faktorom bolo premnoženie kobyliek, ktoré zničili veľkú časť úrody. Ugandskej ekonomike v súčasnosti pomáha predovšetkým silnejúci domáci aj zahraničný dopyt, ako i postupné uvoľňovanie prísnych protipandemických opatrení,“ uvádza sa v analýze, ktorú HN poskytla spoločnosť Focus Economics.

Napriek spomínanému prepadu by hospodárstvo krajiny malo tento rok zostať v miernom pluse. „Naši odborníci predpokladajú, že na budúci rok porastie tempom 4,7 percenta a v roku 2022 dokonca 5,6 percenta hrubého domáceho produktu,“ uzatvára štúdia Focus Economics.

01 - Modified: 2024-11-21 07:52:47 - Feat.: - Title: Šéf TMR Igor Rattaj pre HN: Naše horské strediská inšpirujú aj Rakúšanov. Postupne sa učia online predaju 02 - Modified: 2024-11-20 23:00:00 - Feat.: - Title: Bude nakoniec všetko úplne inak? Ropa môže dostať druhú šancu, gigantom vyčítajú sabotáž 03 - Modified: 2024-11-20 21:12:00 - Feat.: - Title: Minister Blanár v Lichtenštajnsku rokoval o ekonomickej spolupráci, témou bola aj Ukrajina 04 - Modified: 2024-11-20 08:25:51 - Feat.: - Title: Opozičného ugandského politika vraj uniesli a zadržiavajú vo vojenskej väznici 05 - Modified: 2024-11-20 07:56:00 - Feat.: - Title: Čína dúfa, že Nemecko by jej mohlo pomôcť vyriešiť clá na jej elektromobily v Európskej únii
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
21. november 2024 20:57