Spolupráca Moskvy a Pekingu sa odvíja od potenciálu Číny a nie od "nedávnych geopolitických udalostí". V prejave na ekonomickom fóre v Petrohrade to dnes povedal ruský prezident Vladimir Putin, ktorý pritom narážal na inváziu Ruska na Ukrajinu.
Ohrdnutý Západom pozerá na východ
Rusko zasiahnuté západnými sankciami sa usiluje o prehĺbenie ekonomických väzieb s Pekingom, napísala agentúra Reuters.
Čínsky prezident Si Ťin-pching predtým vo vopred nahratom prejave uviedol, že čínsko-ruská spolupráca vykazuje dobrú dynamiku vo všetkých oblastiach.
Spoločnosti, ktoré z Ruska odišli, podľa ruského prezidenta nahradia iné firmy. Európske podniky sa po nejakom čase na ruský trh beztak vrátia, povedal Putin na fóre, ktoré bolo predtým symbolom otvorenosti Moskvy voči obchodným väzbám so Západom.
Ruské firmy vyzval na to, aby investovali v Rusku. "Investujte tu," vyzval s dodatkom, že Rusko má podľa neho "obrovský potenciál".
"Vo vlastnom dome je to bezpečnejšie," povedal. "Tí, ktorí tomu nechceli načúvať, prišli v zahraničí o milióny," dodal. Rusko podľa neho bude rozširovať hospodársku spoluprácu "s tými, ktorí o ňu stoja".
Potravinová kríza bez ruskej viny?
Moskve podľa Putina nemožno pripisovať rast cien na svetovom trhu s obilím. Putin obvinil Spojené štáty, že zvyšujú ceny potravín tým, že tlačia peniaze a "skupujú" potraviny na svetových trhoch.
Dodal, že Rusko je pripravené zvýšiť svoj vývoz obilia aj hnojív, a že bude posielať potraviny do Afriky aj na Blízky východ.
Na Rusko a Ukrajinu pripadá takmer tretina svetového vývozu pšenice. Ukrajina je podľa Reuters tiež významným vývozcom kukurice a slnečnicového oleja a Rusko kľúčovým vývozcom hnojív.
Ukrajina však pre blokádu svojich prístavov nemôže posielať dodávky do zahraničia. Vladimir Putin odmieta, že by jej v tom Moskva bránila, napriek evidencii.
Viac slobody a dekáda na obnovu
Ruský prezident ďalej okrem iného povedal, že by sa mali úplne zrušiť niektoré kontroly ruských podnikov. Kľúčovým bodom dlhodobého rozvojového plánu sú podľa neho slobody podnikateľov.
Zdôraznil význam dostupných dlhodobých úverov. Predpokladá, že toky plynu novými trasami sa čoskoro zvýšia.
Šéf najväčšej ruskej banky Sberbank, bývalý minister hospodárstva German Gref, na ekonomickom fóre predpovedal, že ruskej ekonomike by mohlo trvať aj desať rokov, kým sa vráti na úroveň minulého roka.
Teda do doby, kým proti Rusku začali západné štáty zavádzať sankcie v odvete za inváziu na Ukrajinu.
Západné sankcie podľa Grefa zasiahli 56 percent ruského vývozu a 51 percent ruského dovozu. "To predstavuje hrozbu pre 15 percent hrubého domáceho produktu krajiny," uviedol.
"V dôsledku toho, ak nič nepodnikneme, budeme potrebovať zhruba jedno desaťročie, kým sa ekonomika vráti na úrovne z roku 2021," dodal. Zároveň vyzval na štrukturálne reformy v ruskom hospodárstve.
Svetová banka tento mesiac predpovedala, že ruská ekonomika v tomto roku klesne o 8,9 percenta. V januári pritom počítala s jej rastom, ktorý vtedy odhadla na 2,4 percenta.
Banka tiež predpokladá, že ruská ekonomika bude pokračovať v poklese aj v budúcom roku, jeho tempo by však malo spomaliť na dve percentá.
V roku 2024 počíta s návratom ruskej ekonomiky k rastu, ktorý by mal predstavovať 2,2 percenta.