Služby hotelov a ďalších ubytovacích zariadení v júli využilo viac klientov ako v rovnakom období vlani, ich počet bol však naďalej nižší ako pred koronavírusovou krízou.
Do krajiny jazdí výrazne menej turistov zo zahraničia. Vyplýva to z dnešných údajov štatistického úradu.
V júli, počas prvého mesiaca letných školských prázdnin, sa v hoteloch, penziónoch a v iných podobných zariadeniach ubytovalo približne 584 500 ľudí. To predstavovalo medziročne nárast o 2,5 percenta.
V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019, teda pred prepuknutím epidémie choroby covid-19, bol počet ubytovaných hostí však o 17,9 percenta nižší.
Cestovný ruch podporili najmä domáci návštevníci. Ani tí však nedokázali vykryť dvojtretinový prepad počtu zahraničných klientov v porovnaní s rokom 2019. Kým v júli hotelieri zaznamenali približne 99 500 hostí z cudziny, v rovnakom mesiaci pred dvoma rokmi ich bolo cez 297-tisíc.
V minulosti zo zahraničia jazdili na Slovensko hlavne českí turisti. Slovensko pri vstupe do krajiny až na výnimky vyžaduje karanténu od ľudí, ktorí neboli plne zaočkované proti covidu-19.
Za obdobie od začiatku tohto roka do konca júla sa u nás ubytovalo 1,13 milióna ľudí. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška to predstavuje pokles o takmer dve pätiny.
Cestovný ruch patrí v súvislosti s covidom-19 k najviac zasiahnutým sektorom ekonomiky. V okresoch s horším vývojom epidemickej situácie musia prevádzkovatelia ubytovacích zariadeniach od svojich klientov vyžadovať potvrdenie o očkovaní proti covidu-19, o prekonaní choroby alebo o absolvovanie testu na koronavírus, alebo sa môžu rozhodnúť, že ubytujú iba očkovaných zákazníkov.
Obmedzenie platí aj vo Vysokých Tatrách, kde napríklad kabínkové lanovky môžu využívať len očkovaní návštevníci.