Našu telesnú teplotu ovplyvňujú viaceré faktory. „Teplota nie je konštantná a mení sa fyziologicky počas dňa, v súvislosti s jedlom, pohybovou aktivitou či hormonálnymi zmenami,“ hovorí MUDr. Diana Baranová, všeobecná lekárka pre dospelých. Priemerná teplota dospelého človeka je podľa nej od 36,8 stupňov Celzia.
Len čo vystúpi nad 37 stupňov, ide o zvýšenú teplotu. Nad 38 stupňov Celzia má naše telo horúčku. Nebezpečenstvo nám reálne hrozí pri horúčke nad 39 stupňov Celzia a ak teplomer ukáže 40, volajte pohotovosť.
Pomáha imunitnému systému
Zvýšená teplota nie je príjemná, pretože ju sprevádzajú únava, bolesť kĺbov, svalov, hlavy či nechutenstvo, ale je pre náš organizmus prospešná. Patrí medzi prirodzené obranné mechanizmy, pomáha imunitnému systému pracovať rýchlejšie a efektívnejšie, výrazne stimuluje tvorbu protilátok, dochádza počas nej k rýchlemu deleniu špecifických buniek imunitného systému, obmedzuje rast a delenie mikroorganizmov. „Aj z týchto dôvodov nie je najvhodnejšie snažiť sa za každú cenu znižovať len mierne zvýšenú teplotu liekmi,“ odporúča MUDr. Baranová. Do hodnoty 38 stupňov Celzia úplne stačí zvýšiť príjem tekutín, vetrať miestnosť, zachovať pokojový režim a zabezpečiť si len ľahké oblečenie a prikrývku.
Keď prejde do horúčky
Pri dlhšom trvaní a tiež pri prudkom stúpaní teploty pôsobí horúčka na ľudský organizmus nepriaznivo. Dochádza k zrýchleniu bazálneho metabolizmu, zaťažuje obehový systém vrátane srdca a vyššie sú aj nároky na kyslík. Zároveň v tele dochádza k strate vody, soli a základných živín a pri dlhšom trvaní horúčky a nedostatočnom pitnom režime hrozí dehydratácia.
„Vo všeobecnosti platí, že starší, oslabení ľudia môžu prekonávať aj ťažšiu infekciu len s miernym zvýšením teploty, naopak, malé deti reagujú vysokou teplotou aj na menej závažné infekcie,“ hovorí lekárka.
Sprievodca iných ochorení
Zvýšená teplota môže sprevádzať aj iné ochorenia, napríklad autoimunitné, onkologické či ochorenia štítnej žľazy, a môže sa objaviť aj ako sprievodný jav očkovania. Naše telo môže reagovať zvýšenou teplotou aj ako dôsledok teploty vonkajšieho prostredia (úpal) a tiež v súvislosti s užívaním niektorých liekov či poškodením termoregulačného centra v hypotalame vplyvom úrazu alebo cievnej mozgovej príhody.