Riziko nealkoholového stukovatenia pečene (NAFLD) je niekoľkonásobne vyššie, ak má človek diabetes alebo obezitu.
Pomôcť môže zlepšenie životosprávy či zvýšenie fyzickej aktivity a zníženie kalorického príjmu. Priblížil to prezident Slovenskej diabetologickej asociácie Emil Martinka.
Spresnil, že výskyt nealkoholového stukovatenia pečene v bežnej populácii je medzi 15 až 30 percentami.
"U ľudí s diabetes mellitus druhého typu je výskyt NAFLD na úrovni okolo 70 percent, čo je násobne viac," doplnila Martinka. Diabetes mellitus však podľa neho poškodzuje všetky tkanivá a orgány v tele.
Ochorenie nealkoholové stukovatenie pečene a diabetes sa podľa neho navzájom potenciujú a zhoršujú svoju prognózu.
Priblížil, že u pacientov s nealkoholovým tukovým ochorením pečene je výskyt diabetu násobne vyšší. "Nealkoholové stukovatenie pečene urýchľuje progresiu mikro- aj makrovaskulárnych komplikácií diabetu a zvyšuje tiež riziko srdcovo-cievnych ochorení," podotkol prezident asociácie. Tie sú podľa neho pri obidvoch ochoreniach hlavnou príčinou mortality.
Riziko
"Z klinických skúšaní je zrejmé, že pokles hmotnosti o viac ako sedem percent prináša histologicky preukázateľné zlepšenie aj pri pokročilejšej forme ochorenia," potvrdil Martinka.
Upozornil, že ak má človek obezitu a spĺňa kritériá metabolického syndrómu, je potrebné počítať s 80-percentným rizikom vzniku nealkoholového stukovatenia pečene.
"Vo vlastnom záujme by sa mal žiadať vyšetriť, aby sa toto riziko potvrdilo alebo nie," odporučil.
Zlepšiť by sa podľa neho mala spolupráca medzi hepatológmi a diabetológmi, keďže sa musí zachytiť čo najskôr. "Ideálne ešte v úvodných štádiách, ktoré sú zvrátiteľné a reverzibilné," spresnil Martinka.
Podotkol, že aj mnohé z moderných antidiabetík zohrávajú úlohu nielen v znižovaní cukru v krvi, tukov a krvného tlaku, ale aj v zlepšovaní nálezov na pečeni.