Je dôležité, že sa nemusím starať o to, či pacient je schopný si uhradiť cenu liekov, ako to bolo v ukrajinských podmienkach, hovorí doc. MUDr. Nelli Kishko, CSc., pediatrička z Polikliniky ProCare v Prešove. V projekte Zdravotníckych novín TOP lekári na Slovensku 2022 získala prvenstvo v kategórii všeobecné lekárstvo pre deti a dorast.
Aká bola vaša cesta k medicíne? Kto vás ovplyvnil pri výbere povolania?
Vyrástla som v lekárskom prostredí. Moji rodičia sú lekári, otec pracoval ako gynekológ a mamka ako všeobecná lekárka. Od malička som vedela, že budem lekárkou. Medicínu som študovala na Lekárskej fakulte Užhorodskej národnej univerzity. Štúdium som ukončila v roku 1992, celý môj študentský život sa odohrával za socializmu. V tom čase boli aj pediatrické univerzity zamerané len na pediatrov. U nás v Užhorode na lekárskej fakulte som vyštudovala všeobecné lekárstvo. Študenti sa stávali pediatrami aj všeobecnými lekármi, so špecializáciami bol trošku väčší problém, lebo vtedy nepotrebovali tak veľa špecialistov a všetko bolo pod kontrolou štátu.
Čo rozhodlo pri voľbe špecializácie o tom, že to bude pediatria?
Keď som končila štúdium na vysokej škole, narodila sa mi staršia dcéra. Tak som trochu zmenila plány, ktoré som si urobila v prvom ročníku a zamerala som sa viac na to, kde môžem pracovať tak, aby som bola blízko pri rodine. Vyhovovalo mi, že hneď mi ponúkli, že môžem byť pediatričkou.
Ako vyzeralo vaše špecializačné štúdium? Je to podobné ako cirkulácie u nás?
Špecializácia po ukončení šesťročného vysokoškolského štúdia na Ukrajine trvá ďalšie dva alebo tri roky. Pediatrická špecializácia trvala dva roky. Rozhodla som sa pre pediatrickú špecializáciu, lebo mi to vyhovovalo. Mali sme hodiny teórie a praxe, pracovala som ako praktická lekárka, mala som určitý počet hodín na poliklinike, v nemocnici, prechádzali sme jednotlivými oddeleniami. Keď to porovnám so Slovenskom, je to iné. Nepracovala som ako samostatná lekárka, stále som bola pod kontrolou s tým, že zodpovednosť nesie iný lekár.
Keď so...
Zostáva vám 85% na dočítanie.