Víťazkami súťaže Medik plus Florence roka, ktorá sa konala uplynulý víkend v michalovskej nemocnici, sa stali študentka 5. ročníka medicíny z Lekárskej fakulty UK v Bratislave Simona Klaciková a Ľubomíra Greculová, študentka 3. ročníka Strednej zdravotníckej školy v Košiciach. Dvadsaťštyri finalistov z celého Slovenska, ale i z fakúlt v Prahe a Hradci Králové, zažilo skutočnú prax v priestoroch nemocnice a vyskúšalo si aj výkony na moderných prístrojoch, ktoré doteraz nepoznali. Pozitívny je fakt, že väčšina z nich plánuje zostať po skončení štúdia na Slovensku.
Michalovská nemocnica hostila počas víkendu už ôsmy ročník prestížnej súťaže Medik roka plus Florence roka 2024. Tento rok sa podujatie presunulo znova na východ Slovenska a prinieslo budúcim lekáromi i sestrám mnoho odborných prednášok, workshopov a súťaží v reálnej regionálnej nemocnici. Ocenenie Medik roka 2024 získala Simona Klaciková a Florence roka 2024 sa stala Ľubomíra Greculová. Obe výherkyne si domov odniesli výhru vo výške 3 000 eur a všetci finalisti získali garantované pracovné miesto v sieti nemocníc a polikliník Penta Hospitals Slovensko.
V tíme spoločne pre pacienta
Finálová dvadsaťštvorka do súťaže sa vyberala na základe vopred vyplnenej kazuistiky. Študenti medicíny prišli do michalovskej nemocnice z LF UK v Bratislave, LF UPJŠ v Košiciach, LF Univerzity Karlovy v Prahe a LF Univerzity Karlovy v Hradci Králové. O titul Florence roka prišli súťažiť študentky z Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine, Prešovskej univerzity, Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, Trnavskej univerzity, Katolíckej univerzity v Ružomberku, VŠZaSP sv. Alžbety v Bratislave a SZŠ Kukučínovej v Košiciach.
„Som veľmi rád, že sa ôsmy ročník súťaže vrátil opäť na východ a ešte viac, že sa konal v našej nemocnici. Budúce sestry a lekári si zmerali sily v zaujímavých disciplínach pod odborným dohľadom našich lekárov a sestier. Týmto by som im všetkým veľmi rád poďakoval za spoluprácu a prezentáciu modernej medicíny a inovatívnych prístupov aj v regionálnej nemocnici,“ povedal Marián Haviernik, riaditeľ Nemocnice Penta Hospitals Michalovce.
„Na výnimočnom projekte súťaže spolupracujeme od jeho začiatku. Som presvedčený, že je veľmi dôležité, aby medici a budúce sestry získavali skúsenosti priamo v nemocniciach. Rovnako považujem za podstatné, aby sa oboznámili aj s inými aspektmi zdravotníctva, ako je napríklad financovanie a úloha zdravotných poisťovní,“ dodal Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorý viedol aj workshop s finalistami, kde sa dozvedeli mnoho informácií z ekonomickej oblasti.
Náročné disciplíny
Finálová zostava sa stretla už v piatok na Šírave na uvítacom večeri s predstavením siete Penta Hospitals Slovensko a jej jednotlivých nemocníc, kde sa študenti mohli pýtať na všetko, čo ich zaujímalo. Zároveň sa rozdelili do štyroch súťažných tímov. V každom tíme boli tri študentky ošetrovateľstva a traja medici.
Program pokračoval v sobotu, kde študenti získali nové vedomosti počas odborných workshopov napríklad aj o finančných tokoch alebo využití umelej inteligencie v zdravotníctve. Poobede si študenti prakticky vyskúšali jednotlivé súťažné disciplíny. Večer zakončili tímovou úlohou, ktorá mala za úlohu ešte viac prepojiť spoluprácu lekárov so sestrami pri liečbe pacienta.
Tretí deň finálového víkendu dvanásť budúcich lekárov súťažilo v kolonoskopickom trenažéri, intervenčnej angiológii, pri diagnostikovaní a operačnej liečbe artroskopie kolenného kĺbu na operačnom trenažéri. Spolu s budúcimi sestrami súťažili i v disciplíne s názvom „Ešte nie je koniec...“, pod ktorou sa skrývala resuscitácia dospelého človeka i novorodenca. Budúce sestry súťažili v manipulácii a ošetrení katétra u onkologických pacientov, podávaní liekov prostredníctvom centrálnej prípravovne a ošetrení novorodenca, vrátane jeho prvého kúpeľa.
Lukratívne ceny aj ponuka práce
Nedeľné poobedie patrilo odovzdávaniu ocenení. Hlavnou cenou pre najlepšiu budúcu lekárku a najlepšiu budúcu sestru bola finančná odmena vo výške 3 000 eur.
„Vôbec som nečakala, že vyhrám. Mama, ktorá je zdravotnou sestrou, sa určite bude veľmi tešiť tiež. Veľkým víťazstvom pre mňa boli skvelí ľudia, vďaka ktorým som zažila zaujímavý víkend plný zábavy a adrenalínu. Každý praktický, ale aj teoretický workshop mal niečo do seba, mňa najviac bavila resuscitácia, ktorá bola veľmi komplexná a akčná. Zároveň sme počas nej spolupracovali so sestrami, čo beriem ako veľké plus. V budúcnosti chcem smerovať svoje kroky na ARO,“ prezradila Simona Klaciková, víťazka súťaže Medik roka 2024 z Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
„Dojmy sú úžasné, bolo tu veľmi veľa šikovných dievčat. Ukázalo sa, že aj diplomované odborné sestry si zaslúžia dostať šancu, nie je všetko len mať titul bakalára. Titul ešte nezaručí, že sestra je šikovná, empatická a kvalitnejšia. Najviac sa mi páči traumatológia – úrazová chirurgia, kde by som chcela, podobne ako moja mama, pracovať. Mamka je už 40 rokov v zdravotníctve, takže mi vlastne posunula remeslo, aby som pokračovala v jej šlapajách,“ hovorí víťazka Florence roka 2024 Ľubomíra Greculová zo SZŠ na Kukučínovej ulici v Košiciach.
Víťazi na druhom mieste si odniesli 500 eur a tretí vo výške 300 eur. Všetkým finalistom bolo ponúknuté garantované pracovné miesto v sieti nemocníc Penta Hospitals Slovensko, trom najlepším navyše s výberom konkrétnej nemocnice a oddelenia, na ktorom by chceli pracovať. Finalisti zabojovali aj o špeciálnu cenu od partnera súťaže, zdravotnej poisťovne Dôvera, vo výške 1 000 eur, ktorú získala budúca sestra Rebeka Macová a budúca lekárka Alexandra Hlavatá, ktoré sa zároveň umiestnili na 2. priečke v súťaži Medik a Florence roka.
Chcú zostať na Slovensku
Podľa Sone Sodoma Lacuškovej, riaditeľky ľudských zdrojov siete Penta Hospitals Slovensko, ôsmy ročník súťaže Medik roka plus Florence roka dokazuje, že sa neustále snažia priblížiť študentom reálnu prácu aj v regionálnych nemocniciach. Zároveň je cieľom súťaže prispieť k tomu, aby budúci lekári a budúce sestry zostali pracovať na Slovensku a neodchádzali do zahraničia.
„Zároveň nám veľmi záleží aj na priblížení spolupráce medzi lekárom a sestrou, ktorá je veľmi dôležitá a výhodná pre obe strany,“ dodala Lacušková.
„Som naozaj veľmi rád, že sme túto súťaž mohli usporiadať v Michalovciach a ukázať mladým šikovným ľuďom, aké to je pracovať v regionálnej nemocnici. Mohli si vyskúšať techniku, s ktorou sa asi ešte nikdy nestretli, veď trenažéry sme zháňali v celej Európe. Verím, že získali komplexný pohľad do vnútra našej nemocnice a vedia, čo môžu očakávať, keby sa u nás po skončení štúdia zamestnali. Veľmi ma potešilo, že drvivá väčšina chce pracovať na Slovensku a uvedomuje si, že v špičkovo vybavenej regionálnej nemocnici sa dostanú k výkonom skôr, ako vo veľkých nemocniciach,“ doplnil riaditeľ michalovskej nemocnice Marián Haviernik.
Budúcnosť zdravotníctva
„Vo svojej praxi sa zameriavam na vzdelávanie sestier a musím uznať, že sa tu dnes zišli finalistky, výkvet budúcich sestier, veľmi šikovné študentky, ktoré majú svoju prácu radi a chcú sa vzdelávať a učiť a čo je najdôležitejšie, baví ich to. Som rád, že sa správne investuje energia i čas a má to význam aj pre nás, ako budúcich zamestnávateľov, že si vieme vybrať tie najlepšie top sestry. Už mám svoje favoritky a som veľmi rád, že úroveň ošetrovateľstva na Slovensku stále rastie,“ povedal Ivan Počiatko, manažér dennej zmeny na urgentnom príjme v michalovskej nemocnici, ktorý sa podieľal na priebehu súťaže.
Podľa primára chirurgie z michalovskej nemocnice Štefana Kvaka finalisti príjemne prekvapili, boli akční a veľmi šikovní, vedeli narábať aj s technikou. „Môžeme byť úplne pokojní, budúcnosť zdravotníctva je v dobrých rukách,“ uviedol Kvak.
Renáta Némethová
Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je súkromná sieť nemocníc na Slovensku Penta Hospitals Slovensko.
Hlavným partnerom je zdravotná poisťovňa Dôvera. Odbornými partnermi sú Lekárska fakulta UK v Bratislave, Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, Lekárska fakulta SZU v Bratislave, Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach a Fakulta zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove.