Medzi povolaniami, ktoré majú nárok na vyplatenie päťtisícového stabilizačného príspevku, nie sú vodiči dopravnej zdravotnej a záchrannej zdravotnej služby. Asociácia dopravnej zdravotnej služby to považuje za diskriminačné. Toto rozhodnutie podľa nej môže znamenať zvýšený odchod personálu dopravnej zdravotnej služby a ohroziť tak jej fungovanie.
Vláda SR schválila pre všetkých zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a v ambulanciách záchrannej zdravotnej služby možnosť získať stabilizačný príspevok vo výške 5 000 eur.
Medzi 24 zdravotníckymi profesiami v nemocniciach či záchrankách, ktorým môže byť príspevok vyplatený, sú napríklad aj nutriční terapeuti, oční optici, dentálni hygienici či logopédi.
Asociácia dopravnej zdravotnej služby tvrdí, že v zozname chýbajú vodiči sanitiek, ktorí riskujú zdravie v prvej línii a sú rovnako preťažení ako iní zdravotnícki pracovníci. Podľa nej sa tak opakuje situácia spred roka, kedy rovnako vláda „zabudla“ na vodičov sanitiek pri schvaľovaní takzvanej covidovej odmeny. Tú, aj napriek viacerým verejným prísľubom ministerstva, vodiči sanitiek stále nedostali.
Kritika
„Vodiči dopravnej zdravotnej služby a záchrannej zdravotnej služby doteraz nedostali prisľúbený 350-eurový bonusový covidový príplatok. Ide pritom o skupinu menej príjmových zamestnancov v zdravotníctve. Všetky kompetentné štátne orgány ako ministerstvo zdravotníctva a financií nám prisľúbili, že sa vecou budú zaoberať. To, že vodičov pri výbere profesií pre stabilizačný príspevok opäť vynechali, považujeme za veľmi zlé a krátkozraké rozhodnutie,“ uviedol predseda Asociácie dopravnej zdravotnej služby Michal Bahelka.
Asociácia vyzýva vládu a ministerstvo zdravotníctva, aby urýchlene pristúpila k úprave svojho rozhodnutia a vodičov dopravnej zdravotnej aj záchrannej zdravotnej služby do skupiny oprávnených poberateľov stabilizačného príspevku zahrnula.
Dopravné aj záchranné zdravotné služby spolu evidujú približne 1200 vodičov, dopravná zdravotná služba mesačne prepraví v rámci Slovenska zhruba 150 000 pacientov.
Záchranári
Nesúhlas s nezaradením vodičov sanitiek medzi profesie s nárokom na stabilizačný príspevok vyjadrili aj vodiči ambulancií Záchrannej zdravotnej služby Bratislava.
„Vodiči, ktorí pracujú v posádkach Rýchlej lekárskej pomoci, sa zúčastňujú na poskytovaní zdravotnej starostlivosti, napríklad vykonávajú masáž srdca. Počas zvýšeného výskytu ochorení spôsobených COVID 19, pracovali za sťažených pracovných podmienok, od marca 2020 mali nárok z tohto dôvodu na rizikový príplatok, ktorí nedostávali, rovnako ako nedostali príplatok 350 eur a stabilizačný príplatok. Okrem vedenia vozidla s právom prednostnej jazdy za povinnosti nosenia osobných ochranných pomôcok, ktoré výrazne sťažovali vedenie motorového vozidla, pomáhajú s transportom pacienta a vodiči, ktorí sú súčasťou posádok s lekárom, asistujú aj pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, napríklad preväzy rán pacienta, pomáhajú s riešením agresívnych pacientov do príchodu polície,“ uviedla MUDr. Zuzana Pukancová, predsedníčka výboru Základnej odborovej organizácie pri Záchrannej zdravotnej službe Bratislava.
Zdôraznila, že vodiči záchrannej zdravotnej služby nemôžu za nastavenie systému s cieľom ušetriť mzdové náklady, kde je ako vodič zamestnaný nezdravotnícky pracovník. „Takto nastavený systém nemôže byť dôvodom diskriminácie,“ dodala.
V Záchrannej zdravotnej službe Bratislava pracuje viac ako 200 vodičov.