Pandemický vírus, ktorý má na svedomí viac ako štyri milióny úmrtí nedá vedcom spávať. Keďže vývoj nových liekov trvá roky, vedci a zdravotnícke organizácie hľadajú terapie, ako použiť už existujúce bezpečné lieky schválené na iné ochorenia a ktoré by mohli mať potenciál Covid-19 úspešne poraziť.
Po mesiacoch útlmu sa rozbehla jedna z najväčších štúdií zameraných na liečbu Covid-19. Globálna štúdia pomenovaná „Solidarita PLUS“ vedená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), otestuje tri nové lieky u hospitalizovaných pacientov s Covid-19, a to protirakovinový imatinib, protilátku infliximab, ktorá sa používa na liečbu autoimunitných ochorení, a antimalarikum s účinnou látkou artesunát.
Solidarita PLUS je platformový test, ktorý predstavuje najväčšiu globálnu spoluprácu medzi členskými štátmi WHO. „Táto štúdia by mohla otvoriť nový globálny prístup k rozsiahlemu hodnoteniu niekoľkých terapeutík. Reagujeme na túto pandémiu a pripravujeme sa aj na budúce,“ spresnila organizácia vo svojom vyhlásení.
Podľa WHO, zahŕňa približne dve tisícky výskumných pracovníkov, viac ako 14 000 hospitalizovaných pacientov v asi 600 nemocniciach v 52 krajinách.
Nové lieky sa zameriavajú aj na imunitný systém, a nie na samotný vírus. „U ťažko chorých pacientov zahrnutých v Solidarite je pravdepodobne neskoro, aby antivírusový liek fungoval," vysvetlil John-Arne Røttingen z Nórskeho inštitútu verejného zdravotníctva, ktorý predsedá výkonnej skupine štúdie. Monoklonálne protilátky proti SARS-CoV-2 sú napríklad najúčinnejšie vtedy, ak sa podávajú pred vznikom závažného priebehu ochorenia.
Tajomstvo Solidarity
Podľa profesora na Imperial College v Londýne Anthonyho Gordona...
Zostáva vám 85% na dočítanie.