Od začiatku augusta vstúpila do platnosti novela zákona, ktorá má zlepšiť dostupnosť liekov na Slovensku. O zmenách v liekovej politike hovorí štátny tajomník MZ prof. PhDr. Róbert Babeľa, PhD., MBA, MSc. (HTA), FISAC.
V rozhovore sa dozviete:
- Budú slovenským pacientom inovatívne lieky dostupnejšie? Ako to zmení novela zákon
- Čo sú tzv. MEA zmluvy a prečo s nimi poisťovne nesúhlasili
- Ako pomáha Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve a načo máme aj osobitnú agentúru NIHO
- Pri vstupe novely zákona 363 ministerstvo financií s ňou nesúhlasilo, lebo nemala finančné krytie. Ako prebiehajú diskusie o zdrojoch na lieky v rozpočte
- Zaniknú lieky na výnimku?
- Od začiatku roka sa lekári trápia s preskripciou liekov. Ako ju plánuje rezort riešiť?
Prvého októbra budete rok vo funkcii štátneho tajomníka. Neoľutovali ste svoje rozhodnutie?
Nie, neľutujem.
O zlepšení dostupnosti inovatívnych liekov počúvame niekoľko rokov. Prečo by situáciu mala zmeniť novela zákona 363, na ktorej ste pracovali, a ktorá sa schválila pred letom?
Dopyt po zmene v rámci liekovej politiky sme cítili minimálne už posledných 10 rokov. Zákon, ktorý bol platný od roku 2011, mal dramatické dopady na ďalší vývoj liekovej politiky. Aj keď treba povedať, že nepredpokladám, že tí, ktorí zákon pripravovali, to robili so zlým úmyslom. Určite tam bol dobrý úmysel, len sa to nedotiahlo.
Okrem toho, postupom času v dôsledku nevykonania potrebných noviel v prislúchajúcom čase prestal reflektovať na aktuálne potreby spoločnosti, hlavne potreby pacientov.
Do novely sa nám podarilo presadiť veci, ktoré zásadným spôsobom menia možnosti prístupu inovatívnych liekov do systému a možnosti ich zaraďovania do bežnej kategorizácie. Toto je základná vec, že sa inovácie budú dostávať rýchlejšie aj efektívnejšie do systému. Aj keď nie všetky.
Jedným z nástrojov, ktorý má pomôcť k lepšej dostupnosti, sú tzv. MEA zmluvy. Mali ste pripravené 4 zmluvy s tým, že do konca roka mali byť lieky zo zmlúv v systéme. Zmluvy pripravené MZ však vetovali všetky poisťovne. Poisťovne vyčítali niekoľko vecí. V akom štádiu to je?
Áno, všetky tri poisťovne nám poslali nesúhlas.
Išlo hlavne o to, že nebola vydaná na Slov-Lexe vyhláška k prahovým hodnotám, aj keď všetky poisťovne vedeli, ako bude vyzerať. Boli spomenuté hodnotenia liekov, ktoré však boli zverejnené po zaslaní zmlúv. Napokon vysvitlo, ako nemenovaná zástupkyňa jednej nemenovanej poisťovne povedala, že chceli naštartovať debatu s ministerstvom zdravotníctva.
Ja si debatu k zmluvám predstavujem naštartovať trochu ináč. Analyzovali sme si to interne a povedali sme si, že sa nám vôbec neoplatí ísť do konfliktu, práve naopak, rozobrali sme si to, prešli sme si zmluvy so všetkými poisťovňami a vyprecízovali ich znenia.
Myslím, že v piatok (23. 9.) pôjdu minimálne tieto štyri zmluvy na opätov...
Zostáva vám 85% na dočítanie.