Z predchádzajúceho biznisu zafinancoval vývoj zdravotníckej aplikácie. V Česku ju využilo už viac ako 90-tisíc pacientov, zapojených je v nej vyše päťtisíc lekárov. Aj o tomto sme hovorili s Jiří Pecinom, riaditeľom MEDDI Hub.
Už roky sa hovorí o tom, že telemedicína má budúcnosť. Jej rozvoj, aspoň u nás na Slovensku, je však dosť pomalý, čiastočne to rozbehol až COVID-19. Ako je to v Česku? Je situácia lepšia?
Ak budem hovoriť za našu spoločnosť, v Českej republike sme túto potrebu vnímali už pred šiestimi rokmi, aj po mojej osobnej skúsenosti, kvôli ktorej sme telemedicínu začali robiť.
A to?
Bol som so synom na vybratí nosnej mandle a zažil som ranný príjem do nemocnice. Dlho to trvalo a ja som si hovoril, že predsa to musí ísť urobiť rýchlejšie. Veď keď vám dnes malé dieťa dokáže z dovolenky poslať fotku alebo video, tak je nelogické, aby ste to isté neposlali lekárovi, len zabezpečenou cestou.
Začali sme sa pýtať rôznych lekárov v Čechách, na Slovensku, v Maďarsku, aj v Latinskej Amerike, čo by tej telemedicíne pomohlo, čo by bolo dôležité a či ju vôbec chcú. A reakcie boli úplne rovnaké ako v Čechách, tak aj na Slovensku.
Aké?
Nikdy to používať nebudeme, je to úplne nanič, čo dnes robíme, funguje. Odvtedy uplynulo šesť rokov, lekári, ktorí mali vtedy 55 rokov, majú dnes 61 rokov a všetci vnímajú, že dlhšie ako do 70 pracovať nebudú. A nielen v Českej republike a na Slovensku, ale v celom regióne strednej a východnej Európy do piatich rokov klesne počet lekárov o 30 percent.
A to je gigantické číslo. Aj vďaka covidu začali všetci vnímať, že je možné robiť telemedicínu, že erecept nie je zlo, že by bolo dobré, keby sa mohli k nemu pacienti objednať, že by bolo dobré, keby sa množstvo vecí dalo vyriešiť automaticky, že by bolo výborné, keby lekár z Bratislavy mohol bezpečne a rýchlo urobiť konzultáciu s kolegom z...
Zostáva vám 85% na dočítanie.