Neurochirurgovia v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) patria medzi priekopníkov endoskopickej operácie pripútanej miechy. Jej realizácia je vo svete mimoriadne zriedkavá. Inovatívna metóda ponúka viacero benefitov.
„Výsledky tejto novej technológie prinášajú deťom šetrnejší pooperačný priebeh, menej bolesti, nižšie riziko komplikácií a celkovo znižujú stres pacientov i ich rodín. Sme hrdí na našich odborníkov, ktorí výrazne posúvajú hranice možností modernej medicíny v prospech detských pacientov,“ uviedol riaditeľ NÚDCH MUDr. Peter Bartoň.
Pripútaná miecha je vrodeným ochorením, pri ktorom je koniec miechy pripevnený k spodnej časti miešnemu kanálu. Práve to spôsobuje jej natiahnutie až do driekovej chrbtice, kde sa za normálnych okolností nevyskytuje. Tento stav postupne spôsobuje bolesti, zastavenie rastu alebo neurologický deficit, ktorý môže viesť k zhoršeniu chôdze. Včasná diagnostika a liečba chirurgickým zákrokom sú kľúčové.
Endoskopická operácia redukuje invazivitu zákroku
V minulosti si operácia vyžadovala rozsiahly chirurgický prístup, ktorý zahŕňal odstránenie stavcového oblúku a otvorenie miešnych obalov. Dnes sa štandardne uplatňuje mikrochirurgická technika, ktorá je menej invazívna. Najnovšou metódou je však endoskopická operácia, ktorá predstavuje absolútnu svetovú inováciu.
Endoskopická operácia sa vykonáva cez rez menší ako jeden centimeter, čo značne redukuje invazivitu zákroku. „Pri tejto operácii používame najmodernejšie technológie, vrátane laserového vlákna, ktoré šetrne preruší tkanivo držiace miechu. Pacient je počas celého zákroku neustále elektrofyziologicky monitorovaný, aby sme zaručili maximálnu bezpečnosť,“ vysvetľuje neurochirurg MUDr. Benedikt Trnovec. (kh)