Objavy, vynálezy, inovácie dneška sú často výsledkom snahy predošlých generácií. Skladajú sa na seba ako nikdy nekončiaca stavba z kociek lega.
Pravé kiahne boli desivá choroba a predpokladá sa, že niektoré „morové“ epidémie boli epidémiami pravých kiahní. Ľudia preto hľadali rôzne spôsoby, ako sa chrániť. Jedným z nich bola takzvaná variolizácia.
3 percentá sú menej než 30 percent
Niektorí autori vravia, že variolizácia vznikla už niekedy okolo roku 1000 buď v Číne, alebo v Indii, ale vraj šlo o tajnú tradíciu, ktorá sa nezapisovala. Z Číny alebo Indie sa táto prax dostala na Blízky východ a odtiaľ do Európy.
Pri variolizácii sa do tela naočkoval biologický materiál z pacienta postihnutého pravými kiahňami, teda variolou. Cieľom bolo vyvolať miernejšiu chorobu, než by človek mohol mať pri bežnom šírení.
Odhaduje sa, že približne 2 až 3 percentá ľudí po takejto procedúre zomreli. Dnes by nikto vakcínu s takým obrovským rizikom nepovolil, v tom čase však umieralo na variolu 20 až 30 percent ľudí, a tak sa vtedajší pohľad na riziká líšil.
Historické dokumenty vravia, že do kontinentálnej Európy túto prax priniesol liečiteľ – imigrant z Konštantínopola. Ľudovo sa tomu hovorilo „kupovanie kiahní“.
Princíp ostával rovnaký, len spôsoby sa líšili. Deti nosili šaty po chorom alebo držali suché chrasty v ruke, alebo si spravili na koži malé zranenie a votreli si podrvené chrasty do rany.
Európske prvenstvo prešovského lekára...
Zostáva vám 85% na dočítanie.