Dosah pneumónie na svetovú mortalitu za posledných 30 rokov klesol zo 4. na ôsme miesto, no vo vekových skupinách nad 50 rokov a najmä nad 75 rokov sa nepodarilo dosiahnuť významnejší pokrok.
Upozornil na to MUDr. Štefan Laššán, PhD., MPH, prednosta Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v súvislosti s nadchádzajúcim zimným obdobím.
Očakáva sa, že chrípka spolu s covidom-19 a ďalšími respiračnými ochoreniami zvýši záťaž pre systémy zdravotnej starostlivosti, keďže ochorenia spôsobené respiračnými patogénmi vrátane pneumónií dosahujú vrchol počas zimnej sezóny.
Respiračné ochorenia prispievajú k závažnému priebehu ochorenia a k vysokému počtu hospitalizácií v zraniteľnej populácii pacientov a vytvárajú zvyšujúci sa tlak na už zaťažené zdravotníctvo.
Respiračné ochorenia
„Je možné očakávať, že frekvencia výskytu respiračných ochorení narastie. Celkovo naša kolektívna imunita za posledné dva roky klesla,“ pripomenul MUDr. Laššán.
Vlaňajšia úmrtnosť, najvyššia od čias druhej svetovej vojny, je najmä dôsledkom covidu, no štatistiky uvádzajú pri chorobách dýchacej sústavy výrazný, až 60 % nárast v porovnaní s priemerom posledných piatich rokov.
Podľa slov MUDr. Laššána sa na tom významne podieľajú ochorenia dolných dýchacích ciest.
Pneumónia je jednou z naj...
Zostáva vám 85% na dočítanie.