Môžete opísať, ako funguje navigácia v telefónoch? Ako napríklad určuje, že niekde pred vami je na ceste dopravná zápcha? Možno tá otázka znie triviálne, ale veľa ľudí si myslí, že sa to vyhodnocuje na základe nejakého online videosledovania zo satelitu.
Asi sú zvyknutí na satelitné snímky, kde je vidno aj jednotlivé autá, takže to možno pre laika vyzerá tak, že v satelitoch sú videokamery a vyhodnocujú snímky v reálnom čase. Takto to však nefunguje. Je to možné najmä vďaka dátam z našich mobilných telefónov.
Máte na mysli tzv. GPS, teda že máme v telefóne zapnutú funkciu, keď náš prístroj neustále „hlási“ rôznym systémom polohu zariadenia a tie to potom z každého telefónu neustále vyhodnocujú?
To, samozrejme, tiež. Ale je to trochu komplikovanejšie. Skúsim to opísať. To, čo máme v mobiloch na určovanie polohy a čo sa nazýva asistované GPS, berie signál zo všetkých troch existujúcich navigačných satelitných systémov, ktoré obiehajú Zem, zo základňových staníc mobilných operátorov alebo vysielačov vnútri budov, tunelov a pod. Jedným z nich je americké GPS, ďalší je európsky satelitný systém Galileo a tiež ruský satelitný systém GLONASS (na civilné využitie majú všetky tieto satelitné navigačné systémy, na rozdiel od armádneho využitia, zámerne obmedzenú presnosť, pozn. red.). Moderné rádiotelefóny, mobily, ak chcete, sú skutočne jedným zo základných informačných kanálov pre natoľko obľúbené mapové aplikácie. Jednoducho a veľmi presne sa dá určiť, kde váš mobil práve je a ako rýchlo sa prípadne pohybuje. Keď máte dáta od dostatočného počtu používateľov, dokážete potom pomerne ľahko určiť, že sa na trase niečo deje, pretože napríklad na rozdiel od bežnej rýchlosti deväťdesiat kilometrov za hodinu sa na konkrétnej ceste zrazu množstvo ľudí (používateľov mobilov) pohybuje podstatne pomalšie. Systém veľmi ľahko a rýchlo spozná, že sa niečo deje, a začnú vám na tej vami naplánovanej trase naskakovať načerveno zvýraznené úseky a minúty navyše, čo asi všetci poznáme. Ale vašu polohu a rýchlosť neurčujú iba satelitné systémy, je to oveľa komplexnejšie.
Rozprávajte.
Váš telefón sa totiž prirodzene tiež neustále pripája k takzvaným
Zostáva vám 89% na dočítanie.