Ako v noci spíte?
Väčšinou spím celkom dobre, keď som schopná v letných horúčavách upraviť teplotu v spálni. V lete je to celkom výzva, a nielen pre mňa. Veľa známych aj mnoho mojich klientov z terapie, ktorí majú problémy so spánkom, rieši tento problém. My sa zaoberáme predovšetkým hlavnými faktormi, ktoré nespavosť spôsobujú, ale, samozrejme, musíme dávať pozor aj na prispôsobenie prostredia na spánok, čo v lete býva zložité, obzvlášť v posledných rokoch, keď sa teplota zvyšuje a je úmorné teplo hlavne v mestách.
Aká teplota v miestnosti je na spánok ideálna?
Podľa všeobecných odporúčaní by sa mala pohybovať medzi 18 až 22 stupňami Celzia. Vyššie teploty už nemusia byť prospešné. Samozrejme, existujú individuálne rozdiely. Záleží na tom, na akú teplotu je každý z nás zvyknutý.
Ako je to so zmenami atmosférického tlaku? Podpisujú sa na spánku?
To je zaujímavá otázka. Asi čokoľvek, čo počas dňa ovplyvňuje naše psychické rozpoloženie, môže mať vplyv na spánok. Rýchle zmeny počasia, ako je dusno a potom búrky, vplyv mať môžu.
Ako ovplyvňuje spln náš spánok? Môže spôsobovať nespavosť, skracovať dĺžku spánku? Môže byť náš spánok v období splnu menej hlboký?
Na to nemám jednoznačnú odpoveď. Keď som viedla skupinový program liečby nespavosti, kde bolo viac ľudí s rovnakými problémami, väčšinou sa v každej skupine našlo niekoľko ľudí, ktorí sa sťažovali na to, že sa im pri splne spánok zhoršuje. Spoločne sme riešili, do akej miery je to ovplyvnené skúsenosťou z minulosti a očakávaním: „Ach áno, pozajtra má byť super spln, zase nebudem spať!“ Práve to môže mať pomerne veľký vplyv na to, ako spíme. Už dopredu sme nervózni z toho, že sa nevyspíme, že to nebude dobrá noc, čo našu psychiku ovplyvní. Ďalšia vec je, že počas splnu je viac svetla, a kto nemá dostatočne zatemnenú spálňu, toho to môže rušiť.
Prichádza k vám v lete viac pacientov, ktorí majú problémy s nespavosťou?
To je jedna z tém, ktorým sa chceme výskumne venovať. Chceme sa pozrieť na zmeny v kvalite spánku počas rôznych ročných období. Ale keby som mala vychádzať zo svojej klinickej skúsenosti, je to práve naopak. V lete mám najmenej záujemcov o terapie. Väčšinou sa to zhoršuje až na jeseň.
Ako si to vysvetľujete?
Zostáva vám 85% na dočítanie.