Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení ste strávili vyše štyridsať rokov. Zrátali ste niekedy, koľko detí ste už priviedli na svet?
Štatistiku si nevediem, ale po meste stretávam podozrivo veľa detí, ktoré som rodil, a dnes už dokonca týmto deťom rodím ich deti (smiech). Raz som sa to snažil spočítať. Odhadom to je asi 3-tisíc pôrodov, ktoré som viedol ako lekár. Dnes už na pôrodnú sálu nechodím denne, bežné a nízkorizikové pôrody sú doménou mladších kolegov a veľa pôrodov dnes tiež rodia pôrodné asistentky. U Apolináře som začínal od úplného eléva a prešiel som tu prakticky všetkými oddeleniami. V deväťdesiatych rokoch som sa začal viac venovať zobrazovacím metódam a takzvanej fetálnej medicíne, čo bol v tej dobe nový odbor, ktorý sa otvoril vďaka novým možnostiam ultrazvuku (fetálny znamená týkajúci sa plodu, pozn. red.). S kolegami sme začali sledovať vývoj plodu v maternici. A tiež to, ako by sme ho dokázali ovplyvniť. Bolo to všetko neprebádané a nepreskúmané a každý mesiac prichádzali nové poznatky z celého sveta. Ešte neexistoval internet, takže sme sa k vedeckým prácam dostávali trochu zložitejšie ako dnes. Ale určite sme neboli nijako dramaticky pozadu.
S nástupom ultrazvuku pred viac ako štyridsiatimi rokmi sa vlastne skončila etapa klasického pôrodníctva. Čo všetko sa zmenilo?
Prvé informácie o ultrazvukovom zobrazení plodu pochádzajú z konca 60. rokov a prvé publikácie o zobrazení plodu v maternici matky boli zázrak. Dovtedy sa nikdy v dejinách človeka nepodarilo zobraziť to, čo sa odohráva v priebehu vnútromaternicového vývoja. Nikto nevedel, kde leží placenta, ako sa darí plodu v tele matky. Skrátka dovtedy neexistovala metóda, ktorá by umožňovala zobrazenie plodu. Spočiatku boli tie prístroje veľmi jednoduché a mnoho ľudí ich nebralo veľmi vážne. Boli vybavené len brušnou sondou a 2D obraz pripomínal skôr zrnenie v televízii.
A čo vidíte dnes?
Dnes už na obrazovke vidíme výraz tváre a ďalšie detaily a bez ultrazvukovej kontroly si nedokážeme predstaviť žiadne bezproblémové tehotenstvo, nie ešte to, ktoré sprevádzajú komplikácie. V posledných dvadsiatich rokoch je ultrazvuk rutinnou metódou a v oblasti gynekológie a pôrodníctva sa už nič nerobí naslepo tak ako kedysi. Všetko sa robí za asistencie ultrazvuku. V takzvanom východnom bloku (pred rokom 1989, pozn. red.) táto technológia neexistovala a dnes si možno len ťažko predstaviť, že na najlepšie prístroje sa vzťahoval technologický bojkot na vývoz za železnú oponu. Z kapitalistickej cudziny sa k nám nesmeli dovážať strategické elektronické prístroje, takže sa sem dostávali cez rôznych priekupníkov. V podstate to bol taký kontraband. Až v deväťdesiatych rokoch sa obchodovanie uvoľnilo, ale aj vtedy boli prístroje ťažko dostupné, pretože boli enormne drahé. V posledných niekoľkých rokoch, vďaka poklesu cien špičkových počítačov, sa ultrazvukové prístroje dostali do každej gynekologickej ordinácie.
Ultrazvuk v pôrodníctve patrí bez pochýb k najväčším objavom minulého storočia. Vďaka nemu pribudlo veľa informácií a zdokonalila sa starostlivosť o zdravie detí aj žien. Je vôbec ešte niečo, čo nevieme?
Práve naopak. Je toho veľmi málo, čo vie...
Zostáva vám 85% na dočítanie.