Ako vám napadlo založiť na sociálnych sieťach skupinu, ktorá by hľadala ukradnuté autá?
Okolo bezpečnosti sa pohybujem celý život, pracoval som na rôznych pozíciách v bezpečnostných službách, ale prišli zdravotné problémy, po ktorých som sa rozhodol, že už nebudem robiť v manažérskych pozíciách. Presunul som sa na pozíciu bežného pracovníka v obyčajnej SBS a rozmýšľal som, čo by som popri tom mohol robiť. Tak som vymyslel projekt na hľadanie áut a v októbri 2016 som založil na Facebooku stránku „Hľadá sa auto, krádeže automobilov“. Pôvodne sa iniciatíva nevolala HAKA, ale neskôr prišiel návrh od ľudí zo skupiny, aby sme názov skrátili, tak sme dali prvé písmená.
Myšlienka bola, že keď založíte na sociálnych sieťach skupinu a pridá sa do nej veľa ľudí, tak keď zverejníte fotku auta, ktoré je hľadané, ľudia oznámia, keby také auto videli?
Približne tak. Od roku 2016 až do mája 2018 sme fungovali iba zverejňovaním inzerátov ukradnutých vozidiel. Čiže videl som, že niekto hľadá ukradnuté auto, oslovil som ho, zistil informácie o vozidle, dal som na facebookovú stránku skupiny fotografie auta, a tým bolo spustené pátranie – ľudia videli, že to auto bolo ukradnuté, a ak by ho niekde videli, mohli zavolať políciu alebo informovať nás. Problém bol, že za jeden a pol roka takéhoto fungovania našej skupiny sa našlo len 15 vozidiel.
Tak ste vymysleli súčasnú aplikáciu, ktorá vie autá sledovať?
Do skupiny pribúdali stále noví ľudia a medzi nimi aj takí, ktorí sa vyznajú do vytvárania aplikácií. Vtedy prišla myšlienka, že by bolo dobré vytvoriť niečo moderné, aby to nebolo len facebookové hľadanie, ale aplikácia, ktorá by zobrazovala naše pátrania. Jeden z členov skupiny, Jakub, sa ohlásil, že by s aplikáciou vedel pomôcť, a to bol vtedy ešte študentom strednej školy. Dohodli sme sa, čo by mala aplikácia zvládnuť, a pôvodne mala fungovať iba tak, že do internej databázy by som dával krádeže. Lenže to by nemalo správny efekt, lebo by v nej bolo nahodených napríklad sto krádeží, ale ukradnutých vozidiel je niekoľkonásobne viac. Od vzniku Slovenska v roku 1993 bolo ukradnutých vyše 300-tisíc vozidiel.
To vážne 300-tisíc?
Áno, lebo pátranie po vozidle sa nekončí nikdy, kým nie je nájdené. Keď si zadáte nejakú krádež napríklad z roku 1993, tak v našej aplikácii sa zobrazí.
Odkiaľ ste nakoniec vzali takú rozsiahlu databázu?
Podarilo sa nám dohodnúť sa s políciou a Ministerstvom vnútra SR, že sa napojíme na ich databázu. Takže keď dnes zadáte vašu ŠPZ do našej aplikácie Hakasystem+, tak vám povie, či je auto v pátraní. Vieme skontrolovať kompletne všetky vozidlá, nielen tie, ktoré máme v našej databáze, ale aj tie, po ktorých pátra polícia. Už sme napojení aj na zahraničné ministerstvá vnútra, takže v súčasnosti aplikácia vie prelustrovať osem krajín Európskej únie a do štyroch sekúnd povie, či je vozidlo v pátraní. A k tomu máme aj technické údaje k vozidlu.
Vy ste nakoniec vytvorili ešte ďalšiu aplikáciu, ktorá funguje úplne inak?
V súčasnosti ľudia používajú štyri systémy – prvým je Facebook, druhý je pomocou webovej stránky a ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.