Dobrovoľne sa infiltroval do jednej z teroristických buniek v meste, zabil šesť jej členov a zistil, kde majú stanovištia guľomety a ostreľovači teroristov Islamského štátu (IS). Vyslúžil si povýšenie a možno aj vyznamenanie.
Velitelia vymysleli plán
Nie sú to ani dva týždne, čo s veľkou slávou iracké špeciálne jednotky oslobodili metropolu severného Iraku Mósul z rúk IS. V posledných niekoľkých týždňoch niekoľkomesačnej operácie tlačila iracká armáda na posledné desiatky až stovky džihádistov obkľúčených v starom meste starobylého centra.
Postup Iračanov bol zdržovaný dobre ukrytými snipermi a guľometníkmi. Velitelia nemohli odhaliť, kde presne sa nachádzajú, preto vymysleli plán, ako to zistiť. Jeden z členov najelitnejšej "Zlatej divízie" špeciálnych síl sa mal vydávať za teroristu, dostať sa za nepriateľské línie a predstierať spolupatričnosť s radikálmi.
Vyberať konkrétneho muža nemuseli. Na riskantnú misiu, ktorá v prípade nezdaru znamenala istú smrť, sa ako dobrovoľník prihlásil Mohamed Chasim. Podľa britského webu The Independent pochádza z Basry v južnom Iraku a bol predtým členom irackých protiteroristických jednotiek, ktoré boli vytvorené po americkej invázii v roku 2003.
Podobne ako jeho súčasní kolegovia zo Zlatej divízie prešiel tvrdým tréningom britských špeciálnych jednotiek SAS, preto sa o jeho kvalifikácii pre úlohu nedalo pochybovať. The Independent informoval, že sa "Lev z Mósulu" obliekol do špeciálnej "haleny", na hlavu si dal šatku a do ruky samopal AK-47, teda slávny kalašnikov, aby sa čo najviac podobal ostatným islamistom.
The Lion of Mosul: Courage of young soldier going undercover as ISIS fanatic to shoot dead six fighters behind… https://t.co/Vuj9FLebKn pic.twitter.com/AjhSbypF99
— Noti Info (@NotiVzla_EEUU) 12. júla 2017
Po tom, čo prešiel na nepriateľské územie a narazil na protivníkov, nečakal dlho, aby ho teroristi neodhalili, a šesť ich zabil. Zistil tiež, kde majú teroristi stanovištia s guľometmi a kde sú zabarikádovaní ostreľovači. Ihneď po Chasimovom návrate zavelili jeho nadriadení k mínometnému útoku na odhalené pozície, ktorý nasledovala aj pechota.
Škody za miliardu
Podľa zdrojov z koaličnej armády riskovaním svojho života vojak zachránil desiatkam svojich druhov i civilistov ten ich. Vyslúžil si povýšenie do hodnosti plukovníka a pochvalu od generála Abdula Wahaba al-Sádího. "Sme na neho veľmi pyšní. Je to naozaj statočný muž. Vďaka nemu môžeme všetci hrdo držať hlavy vysoko," povedal.
Záverečné boje v úzkych uličkách mósulského starého mesta boli podľa amerických generálov porovnateľné s tým, ako tvrdo sa bojovalo na konci druhej svetovej vojny. Vyhnať fanatikov z ich úkrytov v západnej časti Mósulu trvalo celkom štyri mesiace a škody sa v husto zastavaných štvrtiach odhadujú na miliardu dolárov (asi 867 miliónov eur).
Pri bojoch boli podľa medzinárodnej koalície zabité viac než dve tisícky teroristov a najmenej tisíc irackých vojakov. Dobývanie stálo životy aj tisíce civilistov v husto obývaných štvrtiach v západnom Mósule. Organizácia Amnesty International (AI) kvôli tomu volá po vyšetrovaní pre podozrenie, že koalícia používala príliš deštruktívne zbrane. To však zásadne odmieta britský generálmajor Rupert Jones, podľa ktorého nikto z AI veliteľstva koalície kvôli problému nekontaktoval.