Iracké jednotky postúpili dnes na vzdialenosť menej ako pol kilometra od historického centra Mósulu a prinútili džihádistov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) k ďalšiemu ústupu v meste, ktoré je ich poslednou baštou v Iraku. Informovala o tom agentúra DPA.
Počas bojov o centrum Mósulu vykonalo iracké letectvo dva vzdušné útoky, pri ktorých zahynuli traja militanti a bolo zničené jedno vozidlo. Iracké pozemné sily neďaleko mósulskej Veľkej mešity zlikvidovali sklad zbraní a zabili desiatich džihádistov. Práve v tejto mešite vyhlásil líder Islamského štátu Ibrahím abú Bakr al-Baghdádí v roku 2014 samozvaný kalifát.
V čele postupuje protiteroristická jednotka
"Iracké sily v mósulskom Starom meste postupujú. Nadchádzajúce hodiny prinesú dobré správy o víťazstve," uviedol pre irackú štátnu televíziu armádny hovorca generál Jahjá Rasúl, pričom dodal, že boli zničené veliteľské stanovištia IS a militanti sa momentálne nachádzajú v obkľúčení v centre mesta. Podľa Rasúla boje v súčasnosti prebiehajú už len v oblasti predstavujúcej približne jedno percento rozlohy mesta. Proti armáde a polícii tam bojuje niekoľko sto bojovníkov z radov Islamského štátu.
V čele irackých vládnych síl postupuje protiteroristická jednotka a tá sa podľa dnešnej správy dostala do vzdialenosti asi 300 metrov od mešity. Irackí politici podľa agentúry Reuters dúfajú, že by mešita mohla byť oslobodená do moslimského sviatku íd al-fitr, oslavovaného po skončení pôstneho mesiaca ramadán. Sviatok má začať 25. júna.
Bitka o Mósul, de facto hlavné mesto islamistov v Iraku, prebieha medzi irackými jednotkami a džihádistami už od vlaňajšieho októbra a momentálne sa stáva čoraz krvavejšou.
Boje o mósulské Staré mesto sú vôbec najťažšie z celej bitky o Mósul. O západnú časť, v ktorej Staré mesto leží, sa bojuje od februára. Stratou Mósulu radikáli prídu o svoj hlavný stan v Iraku, v Sýrii čelia útoku na ich tamojšiu baštu, mesto Rakka.
Kurdi zadržiavajú civilistov
V mósulskom Starom meste sa nachádza podľa niektorých odhadov 100-tisíc, podľa iných až 150-tisíc civilistov, ktorých militanti používajú ako ľudské štíty. OSN uviedla, že ich podmienky sú "zúfalé", najmä čo sa týka potravín a pitnej vody.
Organizácia ochrancov ľudských práv Human Rights Watch (HRW) dnes obvinila kurdské úrady z toho, že komplikujú útek Iračanov z bojovných zón. Kurdskí bojovníci ich údajne zadržiavajú týždne i mesiace na kontrolných stanovištiach a ohrozujú tým ich životy.
Tie rodiny žili celé roky pod vládou Islamského štátu, "mesiace prežívali s nedostatkom potravín, vody a liekov a riskovali životy, aby sa dostali do bezpečia," oznámila Lama Fakihová z HRW. Zadržiavanie týchto ľudí označila za nehumánne.
Kurdskí pešmergovia kontrolujú stanovištia, ktorými sa snažia prejsť ľudia utekajúci zo severoirackých miest Havídža a Tall Afar. Kurdi tvrdia, že musia zabrániť tomu, aby s civilistami utiekli tiež radikáli.