Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila dnes oznámený zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta za antisemitský a absurdný.
Izrael podľa nej nepodľahne tlaku, nenechá sa zastrašiť a neustúpi, kým nesplní svoje ciele.
"Izrael so znechutením odmieta absurdné a nepravdivé obvinenia zo strany ICC," uviedla Netanjahuova kancelária vo vyhlásení a dodala, že Izrael "nepodľahne nátlaku" a bude naďalej brániť svojich občanov.
ICC vydal zatykače na izraelského premiéra a bývalého ministra kvôli obvineniu z vojnových zločinov spáchaných v Pásme Gazy, kde Izrael už vyše roka vedie vojnu v odvete za teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas na Izrael.
Rozhodnutie ICC vydať zatykač na predsedu izraelskej vlády a exministra obrany už odsúdil izraelský prezident Jicchak Herzog a celý viacerosúčasných aj bývalých izraelských politikov. Hamas oznámenie ICC naopak privítal s tým, že by sa súd mal zamerať aj na ďalších izraelských predstaviteľov.
Šéf diplomacie EÚ: Zatykače treba rešpektovať
Šéf úniovej diplomacie Josep Borrell vyhlásil, že zatykače nie sú politické a že rozhodnutie súdu by sa malo rešpektovať a vymáhať.
Európsky blok je rozdelený v pohľade na možnú zodpovednosť izraelských predstaviteľov za vojnové zločiny, z ktorých sú obvinení. Niektoré krajiny vrátane Česka s postupom súdu nesúhlasia.
Naopak štáty ako Írsko či Španielsko židovský štát hlasno kritizujú a na úrovni Európskej únie už dlhší čas presadzujú, aby bola preskúmaná takzvaná asociačná dohoda s Izraelom z roku 2000.
Šéf úniovej diplomacie v pondelok počas zasadnutia únijných ministrov zahraničia navrhol, aby dvadsaťsedmička pozastavila pravidelný politický dialóg s Izraelom, ktorý upravuje práve asociačná dohoda. Priviedli ho k tomu správy rôznych nezávislých medzinárodných organizácií, podľa ktorých Izrael porušuje ľudské práva a medzinárodné humanitárne právo. Štáty sa na tom však nezhodli a návrh neodsúhlasili.
Rímsky štatút ICC doteraz prijalo 124 krajín. Jurisdikciu tohto súdu naopak neuznáva napríklad Rusko, Spojené štáty alebo Čína.