Súd v Hongkongu odsúdil 45 prodemokratických aktivistov na zhruba štyri až desať rokov väzenia na základe bezpečnostného zákona. Informovali o tom dnes svetové agentúry.
Zákon zaviedla v Hongkongu Čína v roku 2020 po niekoľkých mesiacoch prodemokratických protestov. Ide o najväčší súdny proces s aktivistami v Hongkongu, ktorí boli obvinení zo spiknutia s cieľom spáchať podvratnú činnosť.
Bezpečnostné zložky v roku 2021 zatkli celkovo 47 aktivistov. Pred súdom sa ocitli kvôli obvineniu v súvislosti s neoficiálnymi primárkami z roku 2020, ktorých cieľom bolo vybrať opozičných kandidátov pre parlamentné voľby.
Vláda v Pekingu, ktorý v roku 1997 prevzal nad bývalou britskou kolóniou Hongkongom kontrolu, primárne voľby označila za nelegálne. Podľa hongkongskej prokuratúry chcela opozícia získať väčšinu v zákonodarnom zbore, vetovať rozpočtové zákony, a tak prinútiť vládu k prijatiu opozičných požiadaviek a prípadne k rezignácii.
Pred súd sa postavila séria významných hongkongských opozičných predákov ako niekdajší vodca študentských protestov Joshua Wong alebo právnik Benny Tai, ktorý si nakoniec podľa agentúry AP teraz vypočul najtvrdší trest v dĺžke desiatich rokov. Wongovi súd podľa stanice BBC vymeral vyše štyri roky väzenia.
Dvaja z pôvodných 47 obvinených boli už skôr oslobodení spod obžaloby. Aktivistom hrozilo až doživotie.
Zákon o národnej bezpečnosti, ktorý pre hongkongské územie zaviedla centrálna vláda v Pekingu, sa zameriava na činy separatizmu, rozvratu štátnej moci, teroristickej činnosti a spolupráce so zahraničnými alebo vonkajšími silami za účelom ohrozenia národnej bezpečnosti. Pri jeho porušení môže byť udelený až doživotný trest.