Nemecký kancelár Olaf Scholz, americký prezident Joe Biden, francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer na dnešnom stretnutí v Berlíne okrem iného potvrdili odhodlanie ďalej podporovať Ukrajinu v jej úsilí o spravodlivý a trvalý mier a zdôraznili nutnosť ukončenia vojny v Pásme Gazy. Vyplýva to z vyhlásenia spolkovej vlády po uzavretom rokovaní štátnikov.
Odsúdili vojnu na Ukrajine
Štvorica vrcholných predstaviteľov svetových mocností na schôdzke v nemeckej metropole odsúdili pokračujúcu útočnú vojnu Ruska proti Ukrajine a prediskutovali plány na ďalšiu bezpečnostnú podporu, hospodársku podporu a humanitárnu pomoc Ukrajine, a to aj s využitím mimoriadnych príjmov zo mrazených aktív ruského štátu, ako bolo dohodnuté na nedávnom summite G7.
Okrem toho štátnici hovorili o pláne na víťazstvo, ktorý predkladá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdôraznili tiež "odhodlanie Ukrajinu naďalej podporovať v jej úsilí o zabezpečenie spravodlivého a trvalého mieru, založenom na medzinárodnom práve vrátane Charty OSN a na rešpektovaní suverenity a územnej nedotknuteľnosti".
Rokovali o dopadoch smrti Sinwára
Pokiaľ ide o situáciu na Blízkom východe, štvorka rokovala okrem iného o dopadoch smrti vodcu palestínskeho teroristického hnutia Hamas Jahjá Sinwára na "bezprostrednú nutnosť návratu rukojemníkov späť domov k ich rodinám a na ukončenie vojny v Gaze a tiež na to, že sa humanitárna pomoc dostane k civilnému obyvateľstvu".
Sinwár pritom podľa vyhlásenia nesie zodpovednosť za krviprelievanie pri teroristickom útoku na juhu Izraela z minuloročného 7. októbra. Pri ňom teroristi zabili 1200 ľudí a ďalších zhruba 250 vzali ako rukojemníkov. Izrael potom spustil rozsiahlu a doposiaľ trvajúcu ofenzívu v Pásme Gazy s cieľom Hamas zničiť.
Hľadanie diplomatického riešenia
Štátnici ďalej odsúdili raketový útok Iránu na Izrael z 1. októbra, ktorým Teherán podľa Scholza, Bidena, Macrona a Starmera prispel k eskalácii. Dohodli sa, že je potrebné Irán pohnať k zodpovednosti a vystríhať sa ďalšej eskalácii.
Lídri ďalej hovorili o situácii v Libanone a zhodli sa na tom, že musí byť naplnená rezolúcia 1701 Bezpečnostnej rady OSN z roku 2006, ktorá stanovuje podmienky pre zaistenie bezpečnosti na juhu Libanonu, a nájdené diplomatické riešenie, ktoré civilným obyvateľom na oboch stranách takzvanej modrej línie umožní bezpečný návrat do svojich domovov.