Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková dnes vyzvala na zrýchlenie postupu pri rozširovaní Európskej únie o šesticu krajín západného Balkánu.
Na začiatku schôdzky ministrov takzvaného berlínskeho procesu povedala, že teraz je jedinečná príležitosť urobiť pokrok v ceste Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Kosova, Severnej Macedónska a Srbska do Únie.
Väzby na Rusko
Prekážky podľa nej ale kladú vlastným krajinám niektorí politici, okrem iného udržiavaním úzkych väzieb na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Rozšírenie Únie o šesť balkánskych krajín je podľa Baerbockovej "geopolitickou nevyhnutnosťou". Dlhoročné nádeje na vstup sa zatiaľ nenaplnili, teraz prišla však podľa ministerky "historická šanca" v procese napredovať a dokončiť ho.
Európska únia si podľa nej želá, aby sa tieto krajiny stali plnoprávnymi členmi, "akonáhle to bude možné". Dovtedy však musia prehĺbiť vzájomnú spoluprácu samotné balkánske krajiny, a to nielen hospodársku, ale aj spoluprácu pri spracovaní traum minulosti.
Podľa Baerbockovej je však pre Úniu ťažké pokračovať v rokovaniach o členstve s krajinami západného Balkánu, keď sú v nich viditeľné snahy o boj proti hodnotám, na ktorých je únia postavená.
Diplomatická iniciatíva
Na prekážku sú podľa nej aj blízke väzby niektorých politikov na ruského prezidenta Putina, na ktorého rozkaz ruská armáda predvlani vpadla na Ukrajinu, kde rozpútala najväčší ozbrojený konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny.
Takzvaný berlínsky proces je diplomatická iniciatíva, ktorá vznikla v roku 2014 a ktorej cieľom je podporiť krajiny západného Balkánu v európskej integrácii. Jej členmi sú okrem Nemecka a šestice balkánskych krajín aj napríklad Rakúsko, Chorvátsko, Francúzsko, Poľsko, Taliansko či Británia, ktorá Úniu opustila.
Česko členom nie je. Dnešná schôdzka ministrov zahraničia je prípravou na summit krajín berlínskeho procesu, ktorý sa uskutoční 14. októbra.
Severné Macedónsko, Srbsko, Čierna Hora, Albánsko aj Bosna a Hercegovina majú štatút kandidátskej krajiny. Kosovo podalo žiadosť o členstvo v decembri 2022. V rozhovoroch o vstupe najviac pokročila Čierna Hora, takmer všetky vyjednávacie kapitoly boli v jej prípade otvorené a tri už predbežne uzavreté.
V prípade Srbska situáciu komplikujú neurovnané vzťahy s Kosovom. Práve Srbsko udržiava aj po ruskej invázii na Ukrajinu úzke väzby s Moskvou.