Povodňová vlna na Odre, ktorá vo štvrtok dorazila do Vroclavu, postupuje ďalej po toku rieky. V noci na dnešok zažil ťažké chvíle Brzeg Dolny ležiaci niekoľko desiatok kilometrov po prúde od dolnosliezskej metropoly, pretože tam začali pretekať protipovodňové valy.
Obyvatelia tohto asi dvanásťtisícového mesta celú noc upevňovali valy. "Brzeg Dolny nespí, Brzeg Dolny bojuje!", napísal na facebooku tamojší starosta Ireneusz Fura.
Povodňový poplach je v meste vyhlasovaný, keď hladina rieky dosiahne 630 centimetrov. Dnes ráno stúpla na 941 centimetrov, rekordnú úroveň z ničivých povodní v roku 1997 však neprekonala. Vtedy v meste namerali 1070 centimetrov.
V obciach a mestečkách v hornej časti Odry a na jej prítokoch sa úrady snažia obnovovať fungovanie služieb, na ktoré sú ľudia bežne zvyknutí. Obnovujú sa spoje verejnej dopravy napríklad do záplavami ťažko zasiahnutého Kladska. Týka sa to aj spojenia z Kladska s hraničným priechodom Miendzylesie/Lichkov, len namiesto vlakov budú ľudí voziť autobusy.
Správa poľskej časti Krkonošského národného parku dnes ráno na svojom profile na twitteri informovala, že "podmienky pre výlety po Krkonošiach sú bezpečné". Zatvorená je len zelená turistická značka okolo jazierok Śniežne Stawki, pretože je cesta stále zaplavená.
Záplavy v Poľsku najviac zničili regióny pri hraniciach s Českom. Podľa polície si vyžiadali sedem obetí na životoch. Povodne zasiahli aj niekoľko krajov v Česku, časti Slovenska, Rakúska i Rumunska.
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok vo Vroclave pri schôdzke s premiérmi zasiahnutých krajín oznámila, že budú môcť využiť desať miliárd eur z úniového fondu súdržnosti. V prípade Poľska ide o päť miliárd, na Česko pripadnú dve miliardy, na Slovensko jedna.