Dvaja príslušníci nemeckej spolkovej polície hliadkujú na hraničnom priechode do Poľska vo Frankfurte nad Odrou v Nemecku. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Nemecko zaviedlo kontroly na západnej hranici, chce obmedziť nelegálnu migráciu

16.09.2024, 09:45
Autor:
ČTKČTK

Proti výraznému zvýšeniu počtu odmietaných migrantov na nemeckých hraniciach sa v posledných dňoch postavilo množstvo susedných krajín, najhlasnejšie Poľsko a Rakúsko.

Nemecká spolková polícia začala v noci na dnešok kvôli nelegálnej migrácii kontrolovať hranice s Belgickom, Holandskom a Luxemburskom.

Počas dňa pribudnú ešte kontroly na pomedzí s Dánskom, a Nemecko tak bude kontrolovať celú svoju pozemnú hranicu. Informovala o tom agentúra DPA.

Hranicu s Českom, Poľskom a Švajčiarskom kontroluje spolková polícia už od vlaňajšieho októbra a s Rakúskom od roku 2015. Na francúzsko-nemeckej hranici boli kontroly zavedené dočasne v júli kvôli olympiáde a následnej paralympiáde. Skončiť mali na konci septembra, teraz sa ale aj najmenej o pol roka predĺžili.

Sprísnenie migračnej politiky

Zavedenie kontrol na západnom a severnom úseku nemeckej hranice oznámila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová minulý pondelok.

Urobila tak v čase vyhrotenej debaty o sprísnení migračnej a azylovej politiky, ktorú oživil predovšetkým teroristický útok v Solingene na západe Nemecka. Neúspešný žiadateľ o azyl zo Sýrie tam na konci augusta zavraždil na mestských slávnostiach troch ľudí a osem ďalších zranil.

image

Nemecko po obnovení kontrol na hraniciach zaznamenalo výrazný pokles nelegálnej migrácie

Zavedenie nových kontrol na západe a severe krajiny neznamená, že by sa sprísňovali kontroly na iných úsekoch, vrátane českej hranice, ubezpečil minulý týždeň hovorca nemeckého ministerstva vnútra.

V nedeľu Faeserová uisťovala, že kvôli kontrolám sa nebudú tvoriť na hraniciach zápchy a pendleri nemusia počítať s oneskorením. Kontroly budú podľa nej náhodné, nebudú sa teda zastavovať všetky vozidlá.

Zavedenie kontrol na všetkých úsekoch hranice obhajoval v nedeľu aj kancelár Olaf Scholz.

Hrozba migrácie aj terorizmu

Podľa pravidiel schengenského priestoru, ktorého je Nemecko súčasťou, by pohraničníci na vnútorných hraniciach cestujúci vôbec nemali kontrolovať. Okrem Nemecka ale niektoré svoje hranice teraz strážia aj iné členské štáty, zdôvodňujú to napríklad snahou obmedziť nelegálnu migráciu či hrozbou islamistického terorizmu.

Podľa Európskej komisie v súčasnosti dočasné hraničné kontroly vo vnútri schengenského priestoru vykonávajú Francúzsko, Švédsko, Nemecko, Dánsko, Rakúsko, Nórsko, Taliansko a Slovinsko, teda osem z celkových 29 schengenských krajín.

image

Rozhovory medzi nemeckou vládou a opozíciou o kontrole migrácie sa nepohli. Scholz nešetril kritikou

Podľa agentúry DPA hlásia spolkoví policajti už prvé úspechy kontrol: na hranici s Holandskom zadržali dnes ráno pašerákov drog. Traja muži vošli do Nemecka s hašišom v batožinovom priestore. Na diaľnici pri mestečku Bad Bentheim sa snažili prejsť, ale polícia ich zhruba po tridsiatich kilometroch dostihla.

Predseda policajných odborov GdP Andreas Rosskopf pripomenul, že nemecká pozemná hranica je dlhá viac ako 3800 kilometrov. "Nesmiete zabudnúť, že musíme kontrolovať len na západnej hranici 1400 kilometrov, a to navyše k 2400 kilometrom na východnej a južnej hranici," povedal a dodal, že je také nemožné, aby boli kontroly stopercentné.

Odmietli tisícom ľudí vstup do krajiny

Zavedené kontroly okrem iného umožňujú odmietať migrantom vstup priamo na hraniciach. Podľa ministerstva vnútra bol od vlaňajšieho októbra priamo na hranici odmietnutý vstup do krajiny 30-tisíc ľudí. V súčasnosti je možné odmietnuť niekoho na pozemnej hranici Nemecka len v prípade, že má uložený zákaz vstupu do krajiny, alebo pokiaľ nepožiada o azyl.

Požiadavka opozičnej konzervatívnej únie CDU/CSU, aby sa zvýšil počet migrantov odmietaných priamo na hranici vláda odmietla kvôli obavám, že by opatrenie nebolo v súlade s európskym právom.

image

Nemecko zaznamenalo vlani výrazný nárast nelegálnej migrácie

Podľa Faeserovej sa ale chystá zefektívnenie odmietania žiadateľov o azyl. Berlín chce okrem iného rýchlejšie preverovať, či už nepodali žiadosť v inej členskej krajine EÚ, a prípadne ich vracať.

Proti výraznému zvýšeniu počtu odmietaných migrantov na nemeckých hraniciach sa v posledných dňoch postavilo množstvo susedných krajín, najhlasnejšie Poľsko a Rakúsko.

Kancelár Scholz k tomu v nedeľu povedal, že začal so svojimi kolegami zo susedných krajín o veci hovoriť. "Všetci vedia, že sa tu pohybujeme v rámci európskeho práva, využívame ale maximálne jeho možnosti," povedal. Susedia podľa neho rozumejú tomu, že "počet tých, ktorí do Nemecka prichádzajú, je príliš veľký".

01 - Modified: 2024-11-21 15:57:00 - Feat.: - Title: Banky by sa mali pripraviť aj na veľmi negatívne scenáre, varuje Bundesbank 02 - Modified: 2024-11-21 13:00:19 - Feat.: - Title: Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála se ruskej reakcie, píše v memoároch 03 - Modified: 2024-11-21 08:23:43 - Feat.: - Title: Predaj nových áut v EÚ v októbri mierne stúpol, po troch mesiacoch aj v Nemecku 04 - Modified: 2024-11-21 08:00:00 - Feat.: - Title: Nemecko to už neutiahne. Sociálny systém kolabuje pod tlakom migrácie, nádejou sú utečenci z Ukrajiny 05 - Modified: 2024-11-20 22:38:14 - Feat.: - Title: Berlín zatvoril všetky tri iránske konzuláty v reakcii na popravu nemeckého občana
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. november 2024 18:19