New York nevie, čo si počať s imigrantmi. Mesto na ich ubytovanie zriadilo 215 azylových miest, ale už od vlaňajšieho októbra dostáva časť z novo prichádzajúcich výzvy na vysťahovanie a od konca mája mesto obmedzuje počet žiadostí o azyl. Rodiny s deťmi majú výhodu, o nový azyl môžu žiadať každých 60 dní, ostatní len 30.
Novým pravidlom chce newyorský starosta za demokratov Eric Adams prinútiť imigrantov, aby si hľadali nové bývanie sami. Odporcovia však nové pravidlo kritizujú. Podľa nich len prehĺbi pocit neistoty, v ktorom už aj tak prisťahovalci prakticky neustále žijú. Mnohí novo prichádzajúci potom končia na ulici, pretože nemajú stály príjem, ktorým by pokryli nájom v najdrahšom meste USA. Kvôli svojmu statusu získavajú pracovné povolenie len veľmi zložito.
Hovorca neziskovej organizácie New York Immigration Coalition Kim Corona rozhodnutie starostu kritizuje. „Nútiť rodiny s deťmi žiadať každých 60 dní o nové udelenie povolenia nie je dlhodobé riešenie,“ vytýka. „Má to vplyv hlavne na deti. Častá zmena bydliska môže negatívne ovplyvniť ich vzdelanie,“ povedala španielskemu denníku El País.
Od roku 2022, keď program azylových domov pre imigrantov vznikol, do New Yorku prišlo okolo 200-tisíc ľudí. Až 70 percent z nich je z krajín Latinskej Ameriky, predovšetkým z Venezuely. Väčšina z nich si vyberá New York kvôli programu „právo na prístrešok“, o ktorom sa bežne dočítajú na sociálnych sieťach. Pravidlo, ktoré garantuje lôžko každému, kto oň v azylovom dome požiada, by v iných veľkých mestách USA hľadali márne.
Až 400 dolárov za noc
V uplynulých štyroch dekádach bol zákon z 80. rokov cielený predovšetkým na ľudí bez domova. Posledné dva roky sa však povedomie o jeho existencii rozšírilo medzi utečencov. Už v lete roku 2023 počet imigrantov prekonal počet newyorských bezdomovcov. Vtedy sa ešte newyorská radnica tvárila, že jej príliv migrantov nevadí.
Zostáva vám 44% na dočítanie.