Pre Britov je najdôležitejšou domácou témou imigrácia, nasleduje zdravotný systém a stav hospodárstva, ukázal prieskum, ktorý dnes zverejnila spoločnosť Ipsos. Obavy spojené s prisťahovalectvom sa do čela rebríčka dostali prvýkrát od roku 2016, keď si Briti odhlasovali odchod z Európskej únie, píše agentúra Reuters.
Zmenu prieskum spája s nedávnymi nepokojmi a protestmi vedenými proti Moslimom a migrantom.
"Dopad nedávnych nepokojov v celej Británii je z údajov z tohto mesiaca zrejmý. Miera obáv z kriminality a rasových vzťahov tiež prudko vzrástla, "uviedol výskumník Ipsos Mike Clemence.
O niečo viac ako tretina Britov (34 percent) označila v prieskume za najväčší domáci problém imigráciu, zdravotníctvo na prvé miesto dalo 30 percent opýtaných a ekonomickú situáciu 29 percent respondentov. Na ďalších priečkach bola s drobným odstupom kriminalita, inflácia a s 11 percentami rasová neznášanlivosť.
Čistá migrácia do Británie - rozdiel medzi ľuďmi, ktorí sa do krajiny prisťahujú, a tými, ktorí ju opustia - dosiahla v roku 2022 rekordných 764-tisíc osôb. V nasledujúcom roku mierne klesla na 685-tisíc osôb.
Obavy verejnosti z prisťahovalectva vzrástli po augustových nepokojoch v mnohých britských mestách, keď sa protiimigrační a často násilní demonštranti zamerali na hotely, v ktorých sú ubytovaní žiadatelia o azyl, a na mešity, uviedla agentúra Ipsos. Nepokoje sa zmiernili po tom, ako boli mnohí účastníci zatknutí a páchatelia rýchlo uväznení, dodáva Reuters.
Obavy z imigrácie boli jedným z hlavných motívov, ktoré hnali britských voličov k podpore odchodu ich krajiny z Európskej únie. Návrat strachu z prisťahovalectva do čela rebríčka najzávažnejších domácich tém ukázal aj prieskum YouGov z minulého týždňa.
V prieskume Ipsos zodpovedalo 1010 dospelých v dňoch 7. až 13. augusta. Agentúra YouGov oslovila 2163 dospelých v dňoch 5. a 6. augusta.
Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.