Šéfovia dvoch izraelských spravodajských služieb sa už vrátili z Egypta, kam dnes odleteli na rokovania o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov, informoval bez ďalších podrobností denník Haarec.
Izraelské médiá predtým písali, že izraelskí vyjednávači prišli do Káhiry, cestu im v piatok povolil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Šance na pokračovanie nepriamych rozhovorov medzi Izraelom a palestínskym teroristickým hnutím Hamas znížilo tento týždeň v stredu zabitie politického šéfa Hamasu Ismáíla Haníja, za ktorým zrejme stojí Izrael.
Podľa denníka Haarec sa dnes z Káhiry do Izraela vrátili šéfovia tajných služieb Mossad a Šin Bet David Barnea a Ronen Bar. Podľa skorších správ palestínskej agentúry WAFA mali rokovať so šéfom egyptskej rozviedky Abbásom Kámilom.
Rozhovory sa mali sústrediť na prepustenie rukojemníkov, ktorých drží Hamas v Gaze od útoku na Izrael z vlaňajšieho 7. októbra, ktorým sa začala táto vojna, či na zabezpečenie hranice medzi Egyptom a Pásmom Gazy.
Izraelský premiér povolil cestu
Netanjahu v piatok oznámil, že povolil izraelským vyjednávačom do Káhiry odísť. Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Samí abú Zuhrí v reakcii agentúre Reuters povedal, že Netanjahu "nechce koniec vojny" a využíva "prázdne vyhlásenia na zakrytie svojich zločinov".
Denník Haarec v piatok s odvolaním sa na vysokopostaveného člena izraelského vyjednávacieho tímu napísal, že Netanjahu nemá záujem na uzavretí dohody.
Podľa Haarecu šéfovia izraelských tajných služieb tlačia na Netanjahua, aby pristúpil na rámcovú dohodu, ktorá už je na stole od konca mája a ku ktorej podľa niektorých zdrojov Netanjahu vznáša stále nové požiadavky.
Taktiež účastníci protivládnych demonštrácií vinia izraelského premiéra, že uprednostňuje víťazstvo nad Hamasom pred oslobodením rukojemníkov. Netanjahu tvrdí, že jeho cieľom je úplne zničenie Hamasu, čo mnohí považujú za nereálne.
USA tlačia na rokovania
Izraelská verejnoprávna stanica KAN, ktorá sa odvolávala na nemenovaný izraelský zdroj, v piatok uviedla, že Spojené štáty sa snažia prinútiť ďalších dvoch sprostredkovateľov rozhovorov - Egypt a Katar, aby "urobili všetko možné pre pokračovanie rokovaní o dohode, napriek Haníjovej smrti.
Haníja bol zabitý v stredu v Teheráne, kam prišiel na inauguráciu iránskeho prezidenta Masúda Pezeškjána. Iránski činitelia, vrátane najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího, sľúbili Haníjovu smrť pomstiť, rovnako ako to avizoval ďalší spojenec Hamasu, libanonské šiitské hnutie Hizballáh.
Jeho šéf Hasan Nasralláh Izraelu odkázal, že už prekročil červenú líniu a musí očakávať pomstu na všetkých frontoch od tých, ktorí stoja na strane Gazy. Pomstu sľúbili aj jemenskí šiitskí povstalci.
Zabitie Haníja odsúdili niektoré krajiny regiónu, vrátane Kataru, ktorý to označil za nebezpečnú eskaláciu, ktorá podkopáva šance na mier. "Ako môže byť sprostredkovanie úspešné, keď jedna strana zavraždí vyjednávačov druhej strany?" napísal na sociálnu sieť X v stredu katarský premiér.
Egyptské ministerstvo zahraničia dnes uviedlo, že šéf egyptskej diplomacie Badr Abdal Atí hovoril so svojím libanonským náprotivkom Abdalláhom Búhabíbom. A tí podľa agentúry Reuters vyjadril "hlboké znepokojenie strán nebezpečnej eskalácie" v regióne a povedal libanonskému ministrovi, že Egypt podporuje Libanon v situácii, keď musí čeliť vonkajším hrozbám.