Európska komisia sa obrátila na Súdny dvor EÚ kvôli tomu, že Česká republika podľa nej nesprávne implementovala do národného práva smernicu o práve na prístup k obhajcovi a na komunikáciu po zatknutí.
Tú mali členské štáty do svojich právnych poriadkov previesť do 27. novembra 2016. Komisia to dnes uviedla v tlačovej správe.
Praha ale ani po predchádzajúcej výzve neponúkla uspokojivé odpovede. Komisia tak dospela k záveru, že česká legislatíva nespĺňa požiadavky smernice a uniová exekutíva sa preto rozhodla odovzdať vec na úniový súd.
Európska komisia sa na Prahu v tejto veci naposledy obrátila 28. septembra minulého roka. "Po preskúmaní odpovedí Česka komisia trvá na tom, že jedno z ustanovení smernice týkajúce sa možného obmedzenia práva na obhajcu nebolo správne prevedené do národného práva," uviedla teraz úniová exekutíva.
Dotknutá smernica dáva podozrivým a obvineným osobám právo na prístup k obhajcovi vo všetkých fázach trestného konania, právo informovať tretiu stranu, napríklad rodinného príslušníka, o svojom zatknutí, upravuje práva podozrivých alebo obvinených zraniteľných osôb, napríklad detí, alebo dáva úradom členských štátov možnosť práva podozrivých za určitých podmienok obmedziť.
Komisia sa ohľadom nesprávnej implementácie tej istej smernice, ale inej jej časti, dnes obrátila na úniový súd aj v prípade Maďarska. Ak súd rozhodne v prospech komisie, teda, že krajina smernicu do národného práva nepreviedla zodpovedajúcim spôsobom, môže EK začať ďalšie konanie, ktorého cieľom je vynútiť splnenie povinnosti.
V rámci ktorého môže navrhnúť súdu, aby na previnilú krajinu uložil peňažnú sankciu a to buď ako jednorazovú pokutu alebo opakujúce sa penále dovtedy, kým krajina zodpovedajúcim spôsobom nezmení svoje národné pravidlá.