Parlamentné voľby v Británii priniesli drvivé víťazstvo opozičných labouristov, výsledok je však daný predovšetkým znechutením voličov z vládnej Konzervatívnej strany a pre víťazov prináša aj varovné signály.
Zásadné politické zmeny
Tak vyznievajú komentáre popredných britských médií po štvrtkovom hlasovaní, ktoré po štrnástich rokoch ukončilo vládnutie konzervatívcov. Analýzy poukazujú aj na rastúcu nepredvídateľnosť britských voličov.
"Britskú politiku čakajú zásadné zmeny," píše v denníku Financial Times komentátor Robert Shrimsley. Bulvárny denník The Sun hovorí o politickom zemetrasení, komentátor denníka The Guardian Rafael Behr zase o "seizmickej udalosti".
Labouristi po neúspechu spred piatich rokov teraz takmer vyrovnali rekordný zisk z roku 1997, zatiaľ čo konzervatívci utrpeli najhoršiu porážku v dejinách strany. Komentáre sa zhodujú na tom, že výsledok je protestom Britov proti dlhoročnej vláde pravicovej strany, skôr ako nadšenou podporou stredoľavých labouristov.
"Príbehom týchto volieb je neúprosné odhodlanie elektorátu vykopnúť konzervatívcov," napísal hlavný politický spravodajca verejnoprávnej BBC Chris Mason. "Labouristi vyhrali, pretože toryovci prehrali," sumarizuje vývoj Daniel Finkelstein v denníku The Times.
Vzostup protestnej strany
Shrimsley vo Financial Times podotýka, že vzhľadom na charakter víťazstva a relatívne nízky zisk hlasov v porovnaní s poslaneckými mandátmi možno líder labouristov Keir Starmer nebude užívať stabilitu, akú inokedy mohli očakávať premiéri po takom volebnom úspechu. Podobne ako Mason z BBC dodáva, že britskí voliči sú čoraz viac prelietaví a pripravení meniť politickú príslušnosť.
Web Politico v analýze poukazuje aj na vzostup protestnej strany Reforiem UK, historický úspech Liberálnych demokratov a prehry, ktoré labouristi utrpeli vo viacerých obvodoch od kandidátov podporujúcich Palestínu. Tieto čiastkové zápletky podľa článku "ukazujú zložitejší výsledok a viac roztrieštenú krajinu, ako by naznačovala parlamentná väčšina".