Rusko bude musieť začať výrobu a následne rozmiestniť rakety krátkeho a stredného doletu v reakcii na obdobné počínanie Spojených štátov vo svete. Na rokovaní svojej bezpečnostnej rady to povedal ruský prezident Vladimír Putin. Nie je to prvýkrát, keď ruskí predstavitelia hrozia Západu, ktorý poskytuje vojenskú a ďalšiu pomoc Ukrajine. Tá sa už dlhšie ako dva roky bráni ruskej agresii.
Ruské ministerstvo zahraničia v máji uviedlo, že Rusko urýchľuje vývoj a spúšťa výrobu rakiet krátkeho a stredného doletu, predtým zakázaných zmluvou o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Tú v decembri 1987 v Bielom dome podpísali sovietsky vodca Michail Gorbačov a prezident Spojených štátov Ronald Reagan. Zmluva zanikla v lete 2019, keď od nej Washington a Moskva odstúpili.
"Dnes je známe, že Spojené štáty nielenže vyrábajú tieto rakety, ale už ich priviezli do Európy na cvičenie, a to do Dánska. A úplne nedávno bolo oznámené, že sú na Filipínach. Nie je známe, či tieto rakety odtiaľ odviezli, alebo nie," vyhlásil dnes Putin podľa agentúry TASS.
"V každom prípade na to musíme reagovať a prijať rozhodnutie, čo podnikneme ďalej. Podľa všetkého budeme musieť začať výrobu týchto útočných zbraní a potom, na základe reálne vznikajúcej situácie, rozhodnúť, kde - ak to bude potrebné na zaistenie našej bezpečnosti - ich rozmiestnime, " povedal ruský prezident.
Putin podľa denníka Kommersant tiež povedal, že Spojené štáty odstúpili od zmluvy INF pod "vymyslenou zámienkou".
Zmluva INF oficiálne zanikla na začiatku augusta 2019, obe veľmoci sa predtým vzájomne obviňovali z jej porušovania. Zmluva signatárom zakazovala výrobu, skúšky a rozmiestňovanie pozemných rakiet a striel s plochou dráhou letu s doletom od 500 do 5500 kilometrov; obmedzenie sa týkalo aj odpaľovacích zariadení.